Ból zęba to według wielu ludzi najbardziej dokuczliwy ból towarzyszący przy niemal każdym ruchu - przy jedzeniu, piciu, zaciskaniu i rozluźnianiu szczęk, najlżejszym ruchu głową, nawet przy oddychaniu zimne powietrze może wywoływać ćmiący ból.

Data dodania: 2012-09-12

Wyświetleń: 7182

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przyczyny bólu zęba mogą być następujące:
- zakażenie miazgi zęba lub dziąsła wokół (zapalenie dziąsła);
- ubytek próchniczy zęba trzonowego;
- pęknięcie zęba dwukorzeniowego;
- zwykłe podrażnienie wywołane zalegającym między zębami jedzeniem;
- ból zatoki bocznej nosa;
- zapalenie zatoki szczękowej;
- nadwrażliwość.

Zanim dentysta stwierdzi przyczynę i rozpocznie leczenie, można łagodzić ból stosując sprawdzone domowe sposoby:

Płukanie i mycie zębów może pomóc, gdy ból wywołują zalegające kawałki pokarmu. Po dokładnym wyszczotkowaniu zębów należy nabrać do ust wody o temperaturze pokojowej i energicznie przepłukać.

Płukanie słoną wodą po każdym posiłku oraz przed snem - rozpuszcza się 1 łyżeczkę soli w 1 litrze wody o temperaturze pokojowej i dokładnie płucze usta. Alternatywą są gotowe płyny do płukania zębów - z doświadczenia mogę dodać, że efektywniej usuwają resztki jedzenia niż solanka, a dodatkowo 'masakrują' nieprzyjemny zapach z ust.

Nić dentystyczna pomoże, gdy płukanie okaże się niewystarczające. Jednak należy robić to ostrożnie, gdyż bez tego dziąsła są bardzo wrażliwe na ból.

Alkohol przytrzymany nad bolącym zębem pomaga w najtrudniejszych momentach, gdyż część alkoholu zostaje wchłonięta w dziąsło, co łagodzi ból poprzez sparaliżowanie nerwów. Z własnego doświadczenia wiem, że najskuteczniejszy jest wacik z patyczków do uszu namoczony w czystym spirytusie i umieszczony w dziurze zęba wywołującej ból. Jednak ta metoda wymaga częstych zmian wacika, co poza domem może być trudne.

Masowanie dziąsła lodem skutecznie łagodzi ból zęba. Kostkę lodu łapie się palcami i ostrożnie przyciska do bolącego miejsca przez 5-7 minut. Efekt tego zabiegu polega na wysyłaniu bodźców do nerwów przewodzących ból. Owe nerwy mogą przewodzić tylko jeden rodzaj bodźca - zimne masowanie jest silniejsze i blokuje przewodzenie bólu. Podobny skutek daje ssanie kostki lodu przez 15 minut 3-4 razy w ciągu dnia. Metoda jest nieskuteczna jeśli chłód wywołuje ból.

Olejek z goździków. Kroplę płynu należy umieścić bezpośrednio na bolącym zębie lub nasączyć watę i przytrzymać w miejscu bólu.

Używanie drugiej (zdrowej) strony szczęki przy jedzeniu.

Zamknięte usta. Gdy ból wywołuje zimne powietrze, przebywając na chłodzie należy pamiętać, aby otwierać usta tylko, gdy trzeba. Nie wolno również jeść lodów.

Zaciskanie zębów może być powodem bólu, gdy zgryz jest nieprawidłowy. Wówczas należy skonsultować się z ortodontą.

Aspiryna położona bezpośrednio na bolącego zęba nie jest skuteczna - wywołuje tylko oparzenie. Aby łagodzić ból należy przyjmować 1 tabletkę co 6-8 godzin. Jeśli nie pomaga można stosować silniejsze leki przeciwbólowe zanim skonsultuje się z dentystą.

Schładzać, nie ogrzewać. Jeśli ból wywołuje zakażenie, ciepło rozprowadzi infekcje na dziąsło i nasili proces zapalny.

Osad z paleniska. Należy w bezpiecznym miejscu zapalić kawałek zwykłej gazety i nad płomieniem przytrzymać jakieś płaskie naczynie np. talerz. Następnie zgromadzony na talerzu osad trzeba umieścić na bolącym zębie.

NADWRAŻLIWOŚĆ ZĘBÓW

Jest powodem bólu, gdy ząb reaguje na zimno i/lub ciepło. Dolegliwość wywoływana przez odsłonięcie tkanki zęba spod warstwy szkliwa, zwykle na brzegu dziąsła. Odsłanianie zębiny może być spowodowane wiekiem, obniżaniem dziąseł, zabiegami chirurgicznymi lub zbyt energicznym myciem zębów silnymi pastami i ostrymi szczoteczkami. Czasami płytka nazębna uszkadza szkliwo i obnaża zębinę. Zaleca się stosowanie szczoteczek z miękkiego włókna oraz delikatnych, naturalnych past ziołowych i/lub specjalnych past do nadwrażliwych zębów.
W celu kompleksowego leczenia nadwrażliwości zębów należy dodatkowo zmodyfikować jadłospis, tak aby wzmacniał zęby i dziąsła od wewnątrz. Najprostszym zabiegiem jest włączenie do diety specjalnego suplementu zawierającego zestaw witamin i minerałów o decydującym wpływie na dobrą kondycję zębów i dziąseł. Taki preparat najczęściej zawiera wapń, fosfor, witaminy D3, A, B6, magnez i hesperydynę.
Konsultacja ze specjalistą jest potrzebna w celu zdiagnozowania przyczyny nadwrażliwości i ewentualnie stopnia postępujących zmian.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena