Język norweski należy do grupy języków zachodnioskandynawskich, a te z kolei zalicza się do większej grupy języków germańskich (wśród których znajdują się popularny w Polsce angielski czy niemiecki).
Nauka tego języka staje się w Polsce coraz bardziej popularna - Polacy coraz częściej jeżdżą do Norwegii na wakacje, nie mówiąc już o tym, że w tym kraju żyje spora mniejszość polska, która wyemigrowała z kraju ojczystego w poszukiwaniu pracy i lepszych warunków życia.
Stąd nauka norweskiego jest naturalną konsekwencją tych wszystkich procesów. Uczymy się coraz chętniej języków obcych, a obok angielskiego nie pojawia się już francuski czy hiszpański, ale coraz częściej wybieramy niszowe języki takie jak niderlandzki czy właśnie norweski.
Sam język nie jest bardzo trudny do nauczenia się - takie wypowiedzi można znaleźć na różnych forach językowych czy blogach, na których Polacy opisują swoje zmagania się z norweskim. Jego gramatyka jest dość prosta (w porównaniu do polskiej!), a osoby znające inne jezyki germańskie, np. niemiecki, mają nieco ułatwioną sprawę ze względu na liczne podobieństwa między tymi językami.
Z powodu rosnącej popularności możemy się bez problemu nauczyć norweskiego w Polsce, ponieważ pojawia się on coraz cześciej w ofercie licznych szkół językowych. Również w Internecie znajdziemy sporo materiałów do nauki lub porad na ten temat.
Warto pamiętać o dużej liczbie dialektów, których używa się w Norwegii. Dlatego, kiedy opanujemy już podstawy gramatyki i słownictwa, kolejny etap naszej nauki języka będzie miał miejsce w tym regionie, w którym zdecydujemy pozostać na dłużej. Tylko w ten sposób będziemy mieli szansę nauczyć się poprawnej wymowy i akcentu, który obowiązuje w danej części kraju.