Według wielu kierowców słowo "wypadek" jest najbliższym synonimem zwrotu "polskie drogi". Ilość wypadków na polskich drogach wciąż jest bardzo wysoka, a w samym 2012 roku doszło do 37045 wypadków, przy czym liczba ofiar wypadków drogowych wyniosła 49365 osób (z czego aż 3571 poniosło śmierć).

Data dodania: 2013-09-25

Wyświetleń: 1540

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Statystyki pokazują, że wypadki to codzienność na polskich drogach. Liczba zarejestrowanych pojazdów od początku lat 90. stale rośnie, a wraz z nią liczba ofiar wypadków drogowych. Przytaczając dane z tegorocznego raportu policji, „Wypadki drogowe w Polsce w 2012 roku” najwięcej wypadków odnotowano w lipcu, październiku i wrześniu, co prawdopodobnie ma związek z wyjazdami i dużym natężeniem ruchu i z pogarszającymi się warunkami np. widocznością w okresie jesiennym. Co ciekawe, zimą dochodzi do najmniejszej (w skali roku) ilości wypadków – co może mieć związek ze zwiększoną ostrożnością kierowców i pieszych. Statystyki pokazują też, że aż 73% wypadków miało miejsce na obszarze zabudowanym (z czego 32071 osób zostało rannych, a 1652 zabitych). Jednak to w wypadkach powstałych poza terenem zabudowanym zginął największy odsetek ludzi (tutaj w co piątym wypadku odnotowano ofiary śmiertelne, zaś w terenach zabudowanych w co szesnastym wypadku). Sprawcami wypadków, w ubiegłym roku aż a 74,6 procentach, byli mężczyźni, a największą liczbę śmiertelnych wypadków spowodowali kierowcy mający od 18 do 24 lat.

Znaczna ilość wypadków drogowych sprawia, że coraz więcej osób zyskuje świadomość swoich praw i dochodzą należnych im odszkodowań. Ubezpieczyciele zazwyczaj wypłacają minimalną kwotę, licząc na to, że ubezpieczyciel nie będzie walczył o wyższą kwotę (gdyż to wymagałoby czasochłonnej walki i zatrudniania sztabu specjalistów). Warto pamiętać, że w sytuacji, w której poszkodowany poniósł śmierć w wyniku wypadku, odszkodowanie należy się jego najbliższej rodzinie (wg artykułu 446 kodeksu cywilnego). W takiej sytuacji, od sprawcy wypadku można także żądać naprawienia szkody w postaci płacenia zobowiązań alimentacyjnych czy też renty. Bliscy zmarłego mają pełne prawa dochodzenia zadośćuczynienia za śmierć bliskiej osoby – zarówno te psychiczne, jak i czysto materiale. Wiele osób, w tak krytycznej sytuacji, nie zdaje sobie sprawy z własnych praw i tego, co mogą i powinni otrzymać.

W takiej sytuacji warto skorzystać z zaufanej firmy, która zajmuje się pomocą w odszkodowaniach za wypadki – dzięki czemu można mieć pewność otrzymania adekwatnego zadośćuczynienia. Dzięki powierzeniu tej sprawy firmie, która doskonale zna prawo i zasady postępowania w takich sytuacjach – można uniknąć przykrych obowiązków względem ubezpieczyciela, urzędów i sądu. Takie firmy często same zajmują się zgłoszeniem szkody i czuwają nad całym procesem, służąc profesjonalną poradą. Stają one po stronie poszkodowanych, pomagając przebrnąć przez gąszcz przepisów i formalnych znaków zapytania. Dzięki współpracy z rzeczoznawcami, lekarzami i prawnikami, pomagają oni otrzymać odszkodowanie, które będzie zadośćuczynieniem szkody, a nie tylko oszczędnością ubezpieczyciela.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena