W oczach przeciętnego Kowalskiego ubezpieczenie życiowe ma same wady. Prawdziwe czy urojone? Cóż, dzisiaj się im przyjrzymy i postaramy się znaleźć argumenty, które jednak będą przemawiały za wykupieniem polisy życiowej.

Data dodania: 2013-09-21

Wyświetleń: 1289

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wady i zalety ubezpieczenia na życie

Najpierw wady

1. Ubezpieczenie na życie dużo kosztuje - nieprawda. Oczywiście, zależy, jakie ubezpieczenie i w jaki sposób wybierzesz (jeśli zdecydujesz się na ofertę pierwszą z brzegu, to prawie na pewno zdecydowanie przepłacisz za polisę), jaką ustalisz sumę gwarancyjną, na jakie zdecydujesz się dodatkowe opcje. Wielu ludzi obawia się, że jeśli pogorszy się im sytuacja finansowa, to nie będą w stanie opłacać składek. Tymczasem okazuje się, że można bez żadnych konsekwencji zawiesić opłatę składek na 12 miesięcy albo nawet zamienić ubezpieczenie na bezskładkowe przy zachowaniu części przywilejów do końca okresu ubezpieczeniowego.

2. Ubezpieczenie na życie gwarantuje wypłatę odszkodowania tylko w przypadku śmierci ubezpieczonego – nieprawda. Na rynku istnieją różne produkty, które mogą zapewnić: odpowiedni start w dorosłość Twojemu dziecku (polisa posagowa), godny byt Tobie na emeryturze (ubezpieczenie na życie i dożycie), dodatkowy kapitał na przyszłość (polisa posagowa).

3. Ubezpieczenie na życie ma nieczytelne OWU – i tak, i nie. Zanim złożysz podpis pod umową, dokładnie wczytaj się w warunki ubezpieczenia, poznaj sytuacje, w których odszkodowanie zostanie wypłacone. W razie wątpliwości pytaj agenta, który przedstawia Ci ofertę. Aby cieszyć się z dobrego ubezpieczenia musisz koniecznie poznać wszystkie jego postanowienia!

4. Ubezpieczenia życiowe opłacają się tylko ludziom młodym i w dobrym stanie zdrowia – jak wyżej, i tak, i nie. Oczywiście najlepszą ofertę otrzyma trzydziestolatek bez nałogów, cieszący się końskim zdrowiem. Ale istnieją na rynku produkty, które pozwalają podpisać umowę ubezpieczenia również osobom po 60 roku życia bez dodatkowych badań lekarskich. Nigdy nie jest za późno, aby zapewnić spokój bliskim.

A teraz zalety

1. Ubezpieczenie życiowe jest bardzo elastyczne – zdecydowanie tak! Pamiętaj, aby tak dobrać zakres i sumę ubezpieczenia, aby ochrona odpowiadała Twoim aktualnym potrzebom. Na pewno zmienią się one w trakcie trwania umowy, dlatego też nie bój się zmian i zgodnie z własnymi potrzebami modyfikuj umowę. Polisę zawierałeś dziesięć lat temu – teraz masz wyższe dochody, ale i podniósł się poziom życia, a co za tym idzie wydatki w gospodarstwie domowym? To nie bój się podnieść sumy ubezpieczenia. Twoje dzieci się usamodzielniły, małżonka zarabia na tyle dużo, że w razie Twojej śmierci poradzi sobie finansowo? Może warto więc pomyśleć o swojej emeryturze?

2. Ubezpieczenie na życie zapewnia kompleksową ochroną – owszem, ale jak w przypadku każdej polisy w ramach OWU. Dlatego tak ważne jest poznanie warunków ochrony.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena