Polska zaliczana jest do krajów ubogich w zasoby wodne. Średni roczny odpływ wód powierzchniowych z terytorium Polski łącznie z dopływami z zagranicy w latach 2000-2011 wynosił 62,4 km3.

Data dodania: 2013-09-13

Wyświetleń: 2075

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Więcej oczyszczalni - więcej czystej wody

Woda stanowi główny składnik środowiska wewnętrznego wszystkich organizmów; jej zawartość w organizmie dochodzi do ponad 90%. Dwie właściwości wody czynią z niej doskonałe środowisko życia dla organizmów. Woda po pierwsze ma dużą pojemność cieplną, po drugie osiąga największą gęstość w temperaturze czterech stopni C. Duża pojemność cieplna wody oznacza, że absorbuje ona znaczne ilości energii cieplnej przy niewielkim wzroście swej temperatury. W wyniku tego organizmy wodne mogą żyć w warunkach stosunkowo stałej (mało zmiennej) temperatury środowiska. W miarę obniżania się temperatury woda staje się bardziej gęsta (najbardziej w temperaturze 4 stopni C). Dlatego właśnie lód pływa po powierzchni wody. Dzięki temu zjawisku mogą żyć organizmy wodne, ponieważ warstwa lodu tworząca się na powierzchni wody spełnia rolę izolującą i zapobiegającą wychładzaniu i zamarzaniu warstw głębszych.

Wiemy, że woda jest także niezbędna organizmom lądowym, w tym człowiekowi. To właśnie ludzie najbardziej przyczynili się do zanieczyszczeń wód, zarówno oceanów, mórz, jezior i rzek. Oczywiście ma to wpływ na całe środowisko naturalne i wszystkie organizmy. Co możemy zatem robić, aby to zmienić? Chronić wody przed zanieczyszczeniami. Jak?

Po pierwsze chodzi o jak najmniejsze zrzuty ścieków do wód i jak najlepsze ich oczyszczenie przed zrzutem. Istnieją coraz nowocześniejsze metody oczyszczania ścieków (także w Polsce). Ważne jest zatem, aby jak najwięcej gospodarstw domowych było przyłączonych do oczyszczalni. Coraz więcej osób buduje sobie także przydomowe oczyszczalnie, więc na tym polu nie jest najgorzej. Większym problemem (dla wszystkich wód) są natomiast ścieki rolnicze. Bardzo szybko rośnie ilość ścieków wiejskich, zupełnie nie ewidencjonowanych. Są szacunki mówiące, że ścieki wiejskie stanowią ¼ wszystkich ścieków. I nie wystarczą tu tylko zbiorniki na szambo. Konieczna jest kompleksowa polityka prowadzona na wsi, zmniejszająca ilość tych ścieków i prowadząca do ich oczyszczania. 

Licencja: Creative Commons
1 Ocena