Odebranie karty zgonu jest zależne od rodzaju śmierci bliskiej nam osoby. Wyróżniamy następujące trzy przypadki:
a) śmierć naturalna
- należy wezwać lekarza rodzinnego lub pogotowie ratunkowe (nr telefonu: 999, tel. komórkowy: 112);
- po potwierdzeniu zgonu lekarz lub pogotowie musi wystawić kartę zgonu (pogotowie nie ma prawa wystawić jedynie karty informacyjnej i zalecić wizyty u lekarza rodzinnego w celu wystawienia karty zgonu).
b) śmierć następuje w szpitalu
- karta zgonu zostaje wystawiona przez lekarza zajmującego się pacjentem;
- rodzina jest zobowiązana do odebrania ciała ze szpitala.
c) śmierć następuje w wypadku lub z powodu przestępstwa
- lekarz ma prawo do odmówienia wystawienia karty zgonu i zarządzić przewóz zmarłej osoby do zakładu medycyny sądowej. Kartę zgonu wystawia lekarz w zakładzie po oględzinach. Odbiór ciała jest możliwy po otrzymaniu zgody od Policji.
W przygotowaniu pochówku mamy dwie możliwości. Pierwszy wariant polega nad samodzielnym przygotowaniu pogrzebu. W tym przypadku musimy zadbać o ubiór oraz toaletę bliskiej osoby (golenie, czesanie, makijaż, itp.), możemy także zdecydować się na balsamowanie lub inne zabiegi. Ponadto konieczny będzie zakup trumny dla osoby pochowanej.
W drugiej opcji wybieramy zakład pogrzebowy oraz ustalamy termin przewiezienia zwłok do kostnicy oraz usługi jakie chcemy zakupić. Należy pamiętać o szczegółowej umowie pisemnej z dokładnym cennikiem. Istotne jest ustalenie daty pogrzebu miejsca pochówku oraz wybór cmentarza wraz z typem obrządku religijnego. Na koniec wybieramy rodzaj trumny. Zakład może zająć się pobraniem zasiłku pogrzebowego z ZUSu (w przypadku, gdy zmarły miał ubezpieczenie) oraz aktu zgonu.
Dokumenty jakich wymaga zakład usług pogrzebowych to:
- karta zgonu;
- dowód osobisty zmarłego i osoby organizującej pogrzeb;
- potwierdzenie z miejsca pracy o zatrudnieniu, ewentualnie ostatni wyciąg z reny lub emerytury.
Kolejne istotne sprawy to zakup kwatery na wybranym cmentarzu chyba, że zmarły posiadał zarezerwowane i opłacone miejsce. Następnie dokonanie wyboru daty nabożeństwa i mszy żałobnej. Wszystkie te szczegóły załatwiamy z księdzem danej parafii.
Po ustalonej dacie nabożeństwa powiadamiamy bliskich poprzez klepsydry rozwieszane na mieście lub nekrologi w prasie, a także kupujemy kwiaty lub wieńce.
Ostatnią czynnością związaną z pogrzebem osoby bliskiej jest odbiór aktu zgonu – należy udać się do urzędu stanu cywilnego zgodnie z miejscem zamieszkania. Akt zgonu potrzebny jest do przystąpienia do procedury otrzymania zasiłku pogrzebowego, wypłaty ubezpieczenia, procesu spadkowego. Wymaganymi w Urzędzie dokumentami są: karta zgonu, dowód swój i zmarłej osoby, odpis aktu urodzenia (w przypadku dziecka), książeczka wojskowa (gdy zmarły miał mniej niż 50 lat, akt małżeństwa (jeżeli zmarły to współmałżonek), dokumentacja z prokuratury (w przypadku śmierci w wypadku i w wyniku morderstwa). Należy napisać wniosek o wydanie 3 odpisów aktu zgonu, które zostaną wydane bezpłatnie.