Śmierć jest nieodłącznym elementem ziemskiego życia i pewnie, każdy z nas kiedyś doświadczył lub doświadczy śmierci bliskiej osoby. Często nie wiemy jak się wtedy zachować, co robić? Zbiór niezbędnych informacji, może okazać się przydatny dla wielu osób.

Data dodania: 2021-01-12

Wyświetleń: 420

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kroki prawne jakie należy podjąć w przypadku śmierci bliskiej osoby

Zgon w domu

Jeżeli zgon nastąpił w domu, gdzie nie ma stałej opieki lekarskiej, koniecznie jest powiadomienie lekarza, który dokonując badania, stwierdza zgon. Możliwe jest również skorzystanie bezpośrednio z pomocy zakładu pogrzebowego, jego pracownicy zajmą się załatwianiem formalności, na przykład wzywając lekarza o stosownych uprawnieniach, który po przeprowadzeniu wymaganych czynności wypisze kartę zgonu. Po wystawieniu karty zgonu, warto wykonać kilka kopii tego dokumentu, gdyż może być potrzebny do przeprowadzania czynności spadkowych, a także przy załatwiani spraw w bankach, urzędach czy instytucjach. Mając kartę zgonu, należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego przypisanego do miejsca, w którym nastąpił zgon, a nie w miejscu zameldowania zmarłego. Na podstawie dostarczonych dokumentów Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego sporządzi akt zgonu, który będzie potrzebny podczas ubiegania się o zasiłek pogrzebowy. Dopiero będąc w posiadaniu aktu zgonu, można rozpocząć przygotowywania do pochówku, poprzez między innymi kontakt z księdzem lub mistrzem ceremonii oraz biurem zakładu pogrzebowego.

Zgon w szpitalu

Jeśli miejscem śmierci jest szpital, to wzywanie lekarza jest zbyteczne. Jednak należy być przygotowanym na to, iż możliwe może być wykonanie sekcji zwłok. Rodzina może wystąpić z prośbą do dyrekcji szpitala, o rezygnację z sekcji, jeżeli taka jest jej wola i jeżeli nie będzie pobudek do jej wykonania, prośba zostanie rozpatrzona pozytywnie. Dalsze czynności wykonuje się podobnie, jak w przypadku śmierci w domu. Z otrzymaną kartą zgonu należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego, aby odebrać akt zgonu. Udać się należy do Urzędu na terenie gminy, w której nastąpił zgon, a nie w miejscu meldunku zmarłego. Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego wyda trzy egzemplarze aktu zgonu. Wtedy można zając się przygotowywaniami do pogrzebu. Przede wszystkim należy ustalić szczegóły z księdzem lub mistrzem ceremonii, w przypadku pogrzebu świeckiego.

Samobójstwo lub wypadek

Jeżeli śmierć wystąpiła na skutek wypadku, samobójstwa lub istnieje domniemani zabójstwa, konieczne jest powiadomienie Prokuratury. Ciało zmarłego trafia do Zakładu Medycyny Sadowej, gdzie zostaje poddane sekcji. Dopiero po jej zakończeniu wydana zostanie zgoda na odebranie ciała i organizowanie pochówku. Tutaj też otrzymuje się kartę zgonu jednak wydana zostaje dopiero po sekcji, jest ona konieczna do otrzymania aktu zgonu. Tak jak w innych przypadkach, akt zgonu zostaje wydany przez Urząd Stanu Cywilnego, na terenie gminy, na której doszło do śmierci, a nie w miejscu meldunku zmarłego.

Często wszystkimi formalnościami zajmują się już w imieniu Klienta pracownicy zakładu pogrzebowego, na który się zdecydowano. Warto skorzystać, z takiej możliwości, gdyż w trudnych chwilach, jakie wiążą się ze śmiercią kogoś bliskiego, nie każdy jest w kondycji psychicznej, która pozwala podjąć takie działania. Profesjonalne zakłady pogrzebowe doskonale się orientują we wszystkich formalnościach. Jest to spora pomoc i zdecydowanie warto z niej skorzystać.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena