W naszym kraju najwięcej pogrzebów odbywa się w tradycji katolickiej. Jednak istnieje odsetek pogrzebów osób, które wyznawały inne religie, lub byli też ateistami oraz agnostykami. Dlatego też coraz częściej miejsce mają pogrzeby wyznaniowe i świeckie.

Data dodania: 2017-10-25

Wyświetleń: 1152

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Niezwykle ważne jest uszanowanie woli zmarłego, stąd zakłady pogrzebowe wprowadzają możliwości takich pochówków.

Pogrzeb świecki wyróżnia to, że nie uświadczymy na nim obecności księdza. Zamiast tego poprowadzi go mistrz ceremonii. Przebieg pogrzebu świeckiego nie ma określonych ram, może mieć indywidualny przebieg. Zależy on między innymi od oczekiwań rodziny lub woli jaką pozostawiła zmarła osoba. Mistrz ceremonii przeprowadza bowiem szczegółowa rozmowę z rodziną zmarłego. Dowiaduje się podczas niej tego jakim człowiekiem był zmarły, co lubił, co osiągnął i tym podobne. Podczas pogrzebu świeckiego istotna jest muzyka, grana na żywo lub odtwarzana z nośnika. Podobnie mogą to być klasyczne utwory, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zagrać muzykę, którą lubił zmarły. Muzyka jest dopełnieniem, najważniejsza jest mowa pogrzebowa, którą wygłasza mistrz ceremonii. Napisana według wywiadu, jaki mistrz przeprowadził z rodziną. Ma na celu wychwalania zalet i sławienie dobrego imienia osoby którą się żegna. Pojawiają się w niej nawiązania do filozofii i poezji mówiącej o przemijaniu.

Natomiast pogrzeby wyznaniowe spośród, których można wyróżnić tradycje judaistyczną, muzułmańską, Świadków Jehowy, prawosławną i protestancką.

Judaizm – w tradycji tej pogrzeb może mieć charakter ortodoksyjne, konserwatywny lub reformowany. Organizacją zajmuje się rodzina, która ma obowiązek poinformować o tym fakcie rabina. W każdej gminie żydowskiej istnieje spółka, która przygotowuje pochówek. Niezwykle ważne jest to, aby ciała nie zostawiać samego przed pogrzebem. Jest to traktowane jako wyrażenie szacunku wobec zmarłego. Pogrzeb ma miejsce w ciągu 24 godzin od momentu śmierci. Ciało zostaje poddane oczyszczeniu przez polewanie wodą. Balsamowanie i kremacja nie są dozwolone.

Protestantyzm – przebieg pogrzebu protestantów nie jest zbytnio różniący się pozostałych pogrzebów chrześcijańskich. Znaczące jest jednak to, że częstsze są kremacje. Urny mogą być pochowane w kolumbariach lub ziemi, czasem prochy zostają rozsypane. Urnę z prochami, można przechowywać również w dom.

Prawosławie – pogrzeby mogą mieć aż pięć różnych obrządków. Zależnie od tego kim był zmarły. Dzieci, osoby świeckie, duchowni i zakonnicy, a także zmarli w Oktawie Wielkanocnej ich pogrzeby różnią się. Liturgia Kościoła Prawosławnego jest w związku z tym niezwykle urozmaicona.

Islam – Muzułmanie podobnie jak Żydzi wielką wagę przywiązują do faktu, aby ciało zostało pochowane nie później niż do 24 godzin od śmierci. Jest to o tyle ważne, że według nauki Islamu, jeśli pogrzeb nie odbędzie się od razu, to dusza może pozostać w ciele i napotkać trudności w dotarciu do raju. Dlatego, też większość pogrzebów zostaje odprawiona w pobliżu miejsca śmieci. Na transport zwłok pozwolić sobie mogą wyłącznie bogaci Muzułmanie.

Świadkowie Jehowy – Pogrzeby tego wyznania są stosunkowo podobne do chrześcijańskich. Różnica polega na tym, że odbywają się w domach pogrzebowych lub w Sali Królestwa będącej miejscem kultu. Cała ceremonia trwa blisko 30 minut.

Jeżeli zamierzacie zorganizować pogrzeb świecki lub zgodny z innym wyznaniem to obecnie wiele zakładów pogrzebowych oferuje taką możliwość.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena