0głosów
Pobierz artykul
0głosów dodatnich
0głosów ujemnych
822razy czytane
0przedrukowany
Creative Commons Licencja

Artykuł opowiada o Henryce Krzywonos jej życiu i spuściżnie

Henryka Krystyna Krzywonos-Strychowska urodziła się 27 marca 1953 roku w Olsztynie.
Absolwentka Szkoły Podstawowej dla pracujących w 1971 roku. W latach 1973 – 1978 pracowała w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym, Oddział Komunikacji Miejskiej Tramwajowej w Gdańsku, jako motorniczy. Następnie pracowała jako operator urządzeń dźwigowych w Stoczni Gdańskiej.
15 sierpnia 1980 roku podjęła decyzję o zatrzymaniu w pobliżu Opery Bałtyckiej tramwaju. Był to początek strajku w gdańskiej komunikacji publicznej w okresie wydarzeń sierpniowych. Następnie została przedstawicielem WPK w Międzyzakładowym Komitecie Strajkowym, weszła w skład jego prezydium. 31 sierpnia była jedną z osób, które sygnowały, z ramienia Solidarności, porozumienia sierpniowe.
W stanie wojennym pełniła misję kolportażu wydawnictw podziemnych oraz pomocy internowanym. W stanie wojennym była represjonowana, został jej nadany nakaz opuszczenia Gdańska. Dostała wtedy wsparcie wielu życzliwych osób, w tym księdza Henryka Jankowskiego. W czasie jednej z rewizji przeprowadzonej przez ZOMO została dotkliwie pobita wskutek czego straciła ciążę.
W 1994 roku przeszła na emeryturę i od 2009 roku zaczęła prowadzić dom dziecka wraz z mężem. Od 1995 roku wchodzi w skład Unii Wolności. Jest powszechnie uważana za autorytet w wielu sprawach. Wielokrotnie nagradzana i odznaczana. Jest zaangażowana w działalność ruchu społecznego Kongres Kobiet. Jej mężem jest Krzysztof Strycharski. Mieszkają w województwie pomorskim w Gdańsku.

 

..."Upamiętnienia

W 2006, za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, została odznaczona przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

29 maja 2011 za wieloletnią i bezkompromisową walkę o prawdę, wbrew wszelkim przeciwieństwom oraz za miłość i wielkie serce okazywane bezbronnym dzieciom została uhonorowana Orderem Ecce Homo.

Ponadto otrzymała następujące wyróżnienia i nagrody:

• tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska (2000)
• Nagrodę im. Andrzeja Bączkowskiego (2005)
• tytuł „Polka Dwudziestolecia”, przyznany przez Kongres Kobiet Polskich (2009)
• Nagrodę Znaku i Hestii im ks. Józefa Tischnera (2010)
• tytuł Człowiek Roku tygodnika „Wprost” (2010)
• Order Uśmiechu (2012)

Licencja: Creative Commons