Od dawna marzyłeś o tym, by założyć własną działalność… Rozpisywałeś biznes plan, szacowałeś plusy i minusy tego rodzaju firmy. Niestety wciąż na drodze do prawdziwego rozwoju firmy  stoi brak pieniędzy, który skutecznie hamuje dokonanie przez nas dalszych kroków.

Data dodania: 2013-08-19

Wyświetleń: 1602

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Założenie firmy to trudna sprawa. Nie powinno się do niej podchodzić bez odpowiednich kwalifikacji i przygotowania. Po pierwsze musimy dużo czasu poświęcić na zbadanie rynku w jakim chcemy działać, po drugie sprawdzić, jakie mamy możliwości, jakimi pieniędzmi dysponujemy i czy nasza konkurencja przypadkiem nie rozgromi naszych dalekosiężnych planów.

Jeśli dobrze nie rozpracujemy całego planu rozwoju swojej firmy najprawdopodobniej nie przetrwa ona ostrej konkurencji i nie przyniesie upragnionych dochodów na jakich nam zależy.

Skąd zabrać pieniądze?

Pieniądze, a właściwie ich brak, to chyba najczęstszy powód tego, że nie mamy szansy na rozwój skrzydeł.

Wkład pieniężny w rozwój firmy zwłaszcza o profilu technicznych lub usługowym bywa naprawdę duży. Trudno się zatem dziwić temu, że niejednemu odbiera szansę na rozwój.

Jeśli jednak dobrze rozejrzymy się na rynku pracy z łatwością powinniśmy odnaleźć  pomoc materialną dla siebie, która pomoże nam chociaż na początku w rozwoju firmy.

Jedną z alternatyw do odniesienia sukcesu jest program dla przyszłych przedsiębiorców pochodzący z unijnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Dzięki niemu na otwarcie swojej działalności możemy uzyskać nawet 40 tysięcy złotych bezzwrotnie, pod warunkiem, że nasza firma utrzyma się na rynku co najmniej przez rok.

Kto może ubiegać się o dotacje z programu Kapitał ludzki?

Program dedykowany jest dla specjalnych grup odbiorców, przede wszystkim dla:

Osób, które od dłuższego czasu są bezrobotne,

Matek, które chcą powrócić do pracy po długiej przerwie związanej z wychowaniem dzieci,

Osób, które nie ukończyły jeszcze 25 roku życia,

Niepełnosprawnych,

mieszkańców wsi.

Na początek kilka formalności..

Oczywiście, jak to na polskie warunki przystało, aby otrzymać pulę pieniędzy najpierw trzeba przejść przez biurokrację.

Składamy wniosek do instytucji odpowiedniej ze względu na nasze miejsce zamieszkania: w Urzędzie Marszałkowskim lub Wojewódzkim Urzędzie Pracy.

Oczywiście o dodatkowe informacje dotyczące programu możemy także dopytać w regionalnych punktach informacyjnych. Tam dowiemy się jakie warunki należy spełnić oraz jaka dokumentacja będzie nam niezbędna do tego, by pieniążki otrzymać.

Oczywiście złożenie przez nas wniosku nie od razu wiąże się z tym, że otrzymamy pieniądze. Z całą reszta wnioskodawców bierzemy bowiem udział w konkursie, w którym ocenie podlegać będzie pomysł na biznes, plan, koszty inwestycji, otoczenie firmy, racjonalność inwestycji.

Uwaga! Jeśli wygramy konkurs i otrzymamy pieniądze, pamiętajmy o jednym. Nasza firma musi utrzymać się na rynku przez rok. W innym wypadku całość otrzymanych pieniędzy będzie trzeba oddać.

Pieniędzy otrzymanych z funduszu unijnego nie możemy także wydawać na bieżące wydatki związane z ubezpieczeniem, składkami na pracowników. Koszty powinny natomiast uwzględniać zakup wyposażenia firmy, remont budynku itp.

Chociażby dlatego trudno będzie otrzymać nam pieniądze na działalność związaną z marketingiem, w tym szczególnie opierającym się na pracy w wirtualnym biurze lub freelancingu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena