Tak naprawdę wcale nie potrzeba dużego nakładu pieniędzy, ani poświęcenia czasu, aby znaleźć najkorzystniejszą ofertę. Wystarczy tylko poznać tajemnice dobrego ubezpieczenia. Oto najważniejsze czynniki wpływające na zakres ubezpieczenia OC, AC i kroki, jakie musimy poczynić, aby dobrze zainwestować.

Data dodania: 2013-07-31

Wyświetleń: 1392

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Krok 1

Dobra znajomość tematu ubezpieczeń

Na początek powiedzmy sobie,czym jest OC i AC.
OC to odpowiedzialność cywilna właściciela pojazdu. Chroni go przed obowiązkiem pokrywania kosztów likwidacji szkody, jeżeli będzie sprawcą wypadku lub kolizji. 

W przypadku tego ubezpieczenia obowiązuje zasada numer jeden: Szukamy najtańszej oferty OC.
W związku z tym, że warunki ubezpieczenia OC reguluje ustawa, sumy gwarancyjne dla osób poszkodowanych są wszędzie takie same (5 mln euro na szkody osobowe i 1 mln euro na szkody w mieniu). O odszkodowanie będzie ubiegać się ewentualnie osoba przez nas pokrzywdzona. Tak więc zapłaćmy za polisę najmniej i „śpijmy spokojnie”.

AC chroni nasz pojazd. Od warunków zawartych w polisie będzie zależała późniejsza likwidacja szkody. Z autocasco możemy liczyć na pomoc zarówno w przypadku częściowego, jak i całkowitego zniszczenia auta po wypadku, kolizji i w wyniku innych zdarzeń losowych.

Krok 2

Zakres ubezpieczenia autocasco

Nie sugerujmy się tylko ceną polisy. Od treści zapisanych w ogólnych warunkach ubezpieczenia danego towarzystwa zależy sposób, w jaki zostanie naprawiony nasz samochód lub jaką otrzymamy wysokość odszkodowania. Nie musimy oczywiście czytać wszystkich zapisów.
Zwróćmy szczególną uwagę na sumę ubezpieczenia, czyli wartość naszego pojazdu. Przy stałej - nasz samochód cały rok nie straci na wartości, przy zmiennej – jego wartość zostanie wyliczona ponownie na dzień szkody. 

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na likwidację szkody jest udział własny. O kwotę lub procent określony w umowie pomniejszy się wypłatę odszkodowania. Przy naprawie bezgotówkowej taką sumę musimy pokryć z własnej kieszeni.

Przy likwidacji szkody jeszcze amortyzacja „zatruwa nam” życie. Najbardziej wiążąca jest naprawa na kosztorys. Wtedy określa się procentowe zużycie eksploatacyjne części, w zależności od wieku pojazdu i o taką wartość pomniejsza wypłatę za elementy wymienione. Amortyzację części można znieść za dodatkową opłatą. Najczęściej standardowo nie występuje w propozycjach naprawy bezgotówkowej i w ASO.

Kto przed zakupem ubezpieczenia sprawdza, na jakich częściach zostanie naprawiony pojazd? Niewielka grupa osób. Warto pamiętać, że nie dostaniemy części oryginalnych, jeżeli w umowie mamy sztywny zapis o zamiennikach.

Naprawa na kosztorys, bezgotówkowa w warsztacie czy w ASO? Czasami sposób likwidacji szkody wybieramy po jej zaistnieniu. W niektórych towarzystwach decyzję musimy podjąć przed zakupem polisy. Pamiętajmy, że kosztorys to najtańsza polisa, ale też najwięcej problemów dla właściciela pojazdu, gdyż kwota jaką wypłaci towarzystwo musi wystarczyć na naprawę.

Krok 3

Dobór assistance i NNW

W pakiecie zawsze taniej. Trzymajmy się takiej zasady, gdyż wtedy cena dodatkowego ubezpieczenia zawsze jest niższa. Jeżeli potrzebujemy rozszerzonej pomocy na drodze, od razu pytajmy o właściwy assistance. Często najtańsze oferty zawierają tylko pomoc po kolizji, a nie obejmują sytuacji po awarii.

NNW to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Zwróćmy szczególną uwagę na sumę ubezpieczenia. Świadczenia wypłaca się procentowo od uszczerbku na zdrowiu. Przy wysokiej sumie wypłata będzie więc większa.

Krok 4

Wybór najkorzystniejszej oferty

Opisałam, czym jest dobre ubezpieczenie, ale teraz trzeba je jeszcze znaleźć.

Do poszukiwań najlepszej propozycji polecam narzędzie, którym jest porównywarka OC. Na stronach internetowych łatwo znajdziemy odpowiedni formularz. Wystarczy wpisać podstawowe informacje o pojeździe i zniżkach właściciela. Już po paru minutach otrzymamy wyniki od kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Nie musimy obawiać się, że nasze dane zostaną wykorzystane do innych celów. W porównywarce nie ma pytań o szczegóły. Wybraną ofertę możemy zakupić on-line lub poprosić o kontakt z konsultantem (polecam szczególnie w przypadku pakietu OC AC). Agenci ubezpieczeniowi szybko oddzwaniają do klienta i mogą niezobowiązująco pomóc w dobraniu najlepszego wariantu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena