Public relations u progu swojego istnienia w Polsce był często utożsamiany z reklamą. Obie dziedziny szybko się rozwijały, jednak na reklamy poświęcano dużo większe budżety, gdyż reklama przekładała się wprost na wzrost sprzedaży. Stąd w Polsce reklama wyprzedziła public relations w tempie rozwoju.

Data dodania: 2013-04-17

Wyświetleń: 2235

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Public Relations a reklama

Public relations był traktowany przez znaczną część przedsiębiorców (i przez niektórych nadal jest tak traktowany) jako proces niepotrzebny, gdyż nie przekłada się w szybki sposób na pieniądze. Public relations i reklama na wielu płaszczyznach mogą i się przeplatają. Reklama jest silnie skorelowana z PR-em, jednak pamiętać należy o pewnej zasadniczej różnicy między nimi. Reklama to przekaz, za który ktoś zapłacił określoną stawkę bądź przekazał ekwiwalent w inny sposób. Ma na celu pobudzanie i kreowanie popytu na określony produkt czy usługę. Działania w ramach PR też mogą się do tego sprowadzać, jednak na ogół spektrum oddziaływań w jego ramach jest dużo szersze. Jakie są zatem granice pomiędzy public relations a reklamą?

Biorąc pod uwagę grupę docelową podejmowanych działań, to przyjąć należy, iż adresatami PR jest otoczenie przedsiębiorstwa, czyli dostawcy, odbiorcy, konkurenci itd. Reklama natomiast jest ukierunkowana na realizację określonych celów (najczęściej sprzedażowych), mających przynieść wyraźne korzyści ekonomiczne. Podobnie rzecz wygląda, jeżeli weźmiemy pod lupę cele działania. Public relations to przede wszystkim wzbudzanie zaufania do przedsiębiorstwa oraz działań firmy w różnych obszarach. Reklama natomiast jest częścią polityki sprzedaży. Głównym celem jest zbudowanie zainteresowania i zaufania do produktu, czyli wpłynięcie na zachowania public relationsnabywców. Działania reklamowe to przede wszystkim dążenie do wypracowania zysku poprzez wzrost sprzedaży. Reklama różni się od public relations także treścią informacji. Przedmiotem komunikacji w public relations są przede wszystkim decyzje przedsiębiorstwa czy organizacji, a w szczególności jej uwarunkowania i motywy. W reklamie jest inaczej. Informacje dotyczą przede wszystkim produktu lub usługi i jego zalet.

W sferze emocjonalnej i rozumowej także istnieją wyraźne różnice między reklamą a PR-em. PR posługuje się głównie informacjami rozumowymi, nierzadko przekazując je w charakterze emocjonalnym, co zwiększa szanse na pozytywne przyjęcie takiego przekazu. Interesująca, rzeczowa, a niekiedy intrygująca informacja jest przyjmowana łatwiej, szybciej i chętniej. Reklama natomiast stara się wpływać na sferę emocjonalną i myślową jednocześnie. Oddziałując na uczucia i różnorodne czynniki z nimi związane, reklama pobudza pozytywną reakcję konsumenta na dany produkt, markę czy producenta. Reklama to narzędzie bardzo chytre – działa na każdego.

Reklama i PR wykorzystują różne sposoby komunikacji z odbiorcami. Różny jest także czas na realizację założonych celów. PR skupia się głównie na komunikacji bezpośredniej, na dalszy plan schodzą własne przekaźniki informacji czy media masowe. Ponadto czas osiągnięcia założonych celów jest długi bądź bardzo długi. Reklama natomiast jest obliczona na efekt w krótkim czasie i wykorzystuje głównie nieosobowe formy komunikacji. Czynniki te wiążą się także z wiarygodnością przekazu. Public relations jest uzależniony od medium, za pomocą którego jest przekazywany. Jeśli firma korzysta z usług gazety, która ogólnie jest uważana za mało wiarygodną i tendencyjną, wówczas przekaz firmy w ramach PR może zostać zaszufladkowany w tenreklama sam sposób. Dlatego wybór narzędzia ma duży, niekiedy kluczowy wpływ. Wiarygodność przekazu ma ogromne znaczenie w public relations, ze względu na dwustronny przepływ informacji. Jeżeli kampania PR przedsiębiorstwa nie zostanie uznana za wiarygodną, wówczas nie można oczekiwać rzetelnej i uczciwej odpowiedzi ze strony adresata tejże kampanii. W reklamie jest nieco inaczej, choćby ze względu na jednokierunkowość informacji. Ostateczna treść przekazu reklamowego uzależniona jest wyłącznie od nadawcy przekazu. Forma, treść i wiarygodność, a także ekspozycja to czynniki, które mogą być dowolnie kształtowane przez nadawcę przekazu, czyli reklamodawcę.

Reklama i public relations to działania, które przedsiębiorcy powinni wykonywać równolegle, by osiągnąć maksymalizację korzyści ekonomicznej z prowadzonej działalności. Reklama i PR wielokrotnie się ze sobą spotykają i są względem siebie komplementarne. Dlatego w dziale marketingu każdej liczącej się firmy, obok specjalistów od reklamy powinien znaleźć się spec od public relations. Tylko działania skorelowane mogą przynieść odpowiednią efektywność, dlatego dbajmy o właściwą współpracę w dziale marketingu i delegujmy zadania fachowcom.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena