Kuchnia to miejsce, w którym wielu z nas spędza sporą część życia. Pomieszczenie to jest miejscem spotkań w wielu domach. W kuchni przyrządza się posiłki i także często się je konsumuje.

Data dodania: 2013-07-24

Wyświetleń: 3243

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wykończenie kuchni

Dlatego kuchnia i jej wystrój powinny zostać bardzo mocno przemyślane. Pomieszczenie to powinno być nie tylko estetyczne, ale także, a może przede wszystkim, funkcjonalne, gdyż ma do spełnienia określone cele.

Poszczególne elementy wystroju czy dekoracji, takie jak meble kuchenne czy zasłony, to nie tylko dostarczyciele pozytywnych wrażeń estetycznych. Dzięki poszczególnym elementom kuchennej infrastruktury możliwe jest gotowanie, przechowywanie żywności czy wykonywanie różnorodnych czynności kuchennych.

Projektując kuchnię, musimy sobie zdawać sprawę z naszego stylu pracy. Kuchnia musi być przede wszystkim użyteczna, a użyteczność nie wyklucza przecież estetyki. Ograniczeniem są także wymiary pomieszczeń kuchennych. W blokowiskach dużych miast, kuchnie zazwyczaj nie są zbyt duże, a coraz częściej zdarza się, że ich nie ma wcale. Modne i popularne staje się montowanie tzw. aneksów kuchennych, czyli kuchni połączonych z pokojem. W takim przypadku rozwiązania estetyczne mogą być wyjątkowo ciekawe. Meble kuchenne mogą łączyć się z meblami pokojowymi, współtworząc ciekawy projekt wnętrza mieszkania.

W domach jednorodzinnych kuchnie zazwyczaj są większe niż w blokach mieszkalnych. Daje to dodatkowe możliwości projektantom wnętrz, którzy mogą komponować wiele ciekawych rozwiązań, czy to w obrębie mebli kuchennych, czy to w przypadku innych elementów infrastruktury kuchennej, tj. zlew, lodówka czy płytki ceramiczne. Ludzie zamieszkujący domy jednorodzinne decydują się najczęściej na zakup mebli kuchenych na wymiar, gdyż daje to możliwość indywidualnego dopasowania do wymagań użytkowników, zarówno funkcjonalnych jak i estetycznych.

Kuchnia musi być wygodna i przestronna. Dlatego projektowanie powinniśmy zacząć od rozplanowania rozkładu poszczególnych sprzętów kuchennych. Szczególne znaczenie ma to w przypadku kuchni dużych, gdzie odległości np. pomiędzy lodówką a blatem, na którym zazwyczaj przygotowywane są potrawy, mogą być znaczne.

Optymalne ustawienie sprzętów i mebli kuchennych powinno wyglądać mniej więcej tak: przy wejściu do kuchni powinna znajdować się spiżarnia, a niedaleko niej lodówka z zamrażalnikiem. Blisko lodówki powinien znaleźć się blat, na którym przygotowywane będą posiłki. Niedaleko powinno być także do zlewozmywaka. W dalszej części kuchni umieścić można kuchenkę oraz, w miarę możliwości, stół bądź kolejny blat, przeznaczony do konsumpcji.

Inne elementy wyposażenia kuchni są uzależnione od potrzeb jej użytkowników. Jest jednak jeszcze jeden aspekt, na który należy zwrócić uwagę. Wykończenie kuchni, czyli podłogi i ścian, najlepiej wykonać przy użyciu płytek ceramicznych. Płytki to materiał estetyczny, który jest łatwy w montażu oraz utrzymaniu czystości.

Kuchnia to miejsce newralgiczne, które odwiedza każdy z nas codziennie. Jej wystrój i funkcjonalność jest bardzo ważna, stąd odpowiedni wybór mebli kuchennych czy płytek ceramicznych jest niezwykle istotny.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena