Trzeba jednak pamiętać, że nie należy on do surowców zdrowych, podobnie jak sól. Niekiedy ludzie piją kawę lub herbatę bez cukru, co może być jednym z zaleceń podczas odchudzania lub po prostu osoby takie nie tolerują słodzenia. O wiele zdrowszy jest wówczas substytut takiego cukru, czyli słodzik.
Słodzik co prawda inaczej smakuje, ale jest bardzo wydajny. Jedna malutka pastylka jest słodsza od o wiele większej kostki cukru. Tenże produkowany jest z takich roślin, jak trzcina cukrowa czy burak cukrowy, którego tutaj nie należy nazywać warzywem. Również słodzik jest pozyskiwany z rośliny. Chodzi tutaj o roślinę należącą do licznego rzędu astrowców. Określana ona jest jako stewia. Ta egzotyczna odmiana z rodziny wspomnianych astrowców jest uważana za surowiec o wiele słodszy niż cukier. Dlatego też używana jest czasem przy słodzeniu napojów i niektórych potraw. Niekiedy nazywana jest też „słodkim ziołem”. Co prawda w smaku nie przypomina ona sztucznego słodziku, ale posiada substancje, które są wykorzystywane przy jego produkcji. Po raz pierwszy udało się je wyciągnąć z tej rośliny Japończykom, dlatego szybko rozprzestrzeniły się w całej Azji. Te substancje określane są jako stewiozydy. Wykorzystywane są nie tylko do słodzenia napojów, ale także przy takich potrawach i produktach, jak sos sojowy, tortilla, ciastko ryżowe, a nawet guma do żucia. Jest jednym z istotnych dodatków spożywczych.Jednakże ta roślina to niewielki krzew pochodzący z Ameryki Południowej. Występuje między innymi w Meksyku i Stanach Zjednoczonych. Charakteryzuje się dużą ilością gatunków z rodziny astrowatych, bo jest to liczba około 240 gatunków. Ten wykorzystywany w celach spożywczych nazywany jest konkretnie stewią rebaudiana.
Roślina ta może zarówno stanowić słodzik, jak i również być elementem dekoracyjnym na stołach. Jest ona o wiele zdrowsza niż cukier i o wiele bardziej słodka, a jedną z zalet okazuje się być to, że jest bardzo niskokaloryczna. Kolejną jej zaletą jest fakt, że może być też wykorzystywana w celach leczniczych. Jest idealnym surowcem dla osób chorych na cukrzycę, dzięki swoim właściwościom leczniczym. Pomaga w zwalczaniu nadciśnienia i posiada wiele substancji odżywczych, takich jak magnez, żelazo, cynk i witaminy A i C. Dlatego też spożywanie stewii uodparnia nasz organizm, przez co mniej jesteśmy podatni na wszelkie przeziębienia.