Właśnie kończysz liceum ogólnokształcące, wkrótce staniesz przed jednym z trudniejszych i ważniejszych egzaminów w Twoim życiu, które mogą otworzyć bramę do upragnionego kierunku studiów.

Data dodania: 2013-04-12

Wyświetleń: 1256

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bez znaczenia czy jesteś oczytanym humanistą czy ścisłym umysłem, który w przyszłości pragnie wspierać kraj od zaplecza technicznego. Najważniejszy egzamin dojrzałości przed Tobą. Co się stanie jeśli nie uda Ci się dostać na studia dzienne, lub najzwyczajniej w świecie będziesz chciał podjąć w pełni dojrzałego życia sam, ucząc się oraz pracując jednocześnie, by odciążyć kosztami rodzinę?

Szukanie pracy na pierwszym roku studiów jest niezwykle trudnym zadaniem. Nie tylko ze względu na niepełne wykształcenie oraz brak doświadczenia, ale też dlatego, że pierwsze stanowisko jakie dostaniemy nieważne, czy bardziej czy mniej skomplikowane, będzie od nas wymagało pełnej odpowiedzialności za własne czyny. Dlatego zamiast poszukiwać pierwszej pracy, która może okazać się zbyt wymagająca, szukajmy zajęć, które nie będą zaprzątały nam głowy podczas zaocznej nauki. Mierzmy swoje siły na zamiary, ponieważ być może, praca jako copywriter czy barman, a może praca w dziale marketingu stanie się zbyt odpowiedzialnym, i męczącym zadaniem. Zamiast wkraczać w dorosłe życie pełną parą, zacznijmy naszej poszukiwania pracy od niższego szczebla.

Od czego zacząć?

Najczęściej wybieranymi wakatami przez studentów niższych roczników jest telemarketing, konsultant telefoniczny, telefoniczna obsługa klienta. Wszystkie te nazwy określają jeden zawód: telemarketer. Choć wbrew pozorom nie jest to wymagające zajęcie, to jednak przydadzą nam się pewne umiejętności.

Jakie wymagania stawiają pracodawcy na stanowisku konsultanta ds. telesprzedaży?

 • komunikatywnosć w kontakcie z klientem;

 • umiejętność pracy pod presją czasu;

 • otwartość na ludzi;

 • umiejętność wysławiania się i słuchania rozmówcy;

 • łatwość nawiązywania kontaktu;

 • miła barwa głosu;

 • umiejętność pracy pod presją czasu;

Konsultant telesprzedaży, podobnie jak inne stanowiska pracy nie tolerują osób nieśmiałych, takich, które nie potrafią rozmawiać z obcymi ludźmi przez telefon. Nie potrafią również wyegzekwować konkretnych zachowań oczekiwanych od klienta. Nie są wytrwałe i łatwo się poddają.

Zanim podejmiesz taką pracę powinieneś wiedzieć, że wiąże się ona z często niesympatycznym traktowaniem przez rozmówce. Ograniczona baza kontaktów, zmusza nas w tym zawodzie do dzwonienia wciąż do tych samych osób, w związku z tym, osoby na tym stanowisku powinny umiejętnie wejść w 3 czy 4 rozmowę w tygodniu z tym samym rozmówcą. Takie sytuacje mogą wywierać pewną presję i niechęć do wykonywania powtarzalnych czynności czy zawstydzenie.

Jakie plusy?

 • Możliwość często dostosowania godzin pracy oraz wybór etatu, często jest możliwość pracy na 1/2 etatu, co znajduje znakomicie rozwiązanie podczas sesji egzaminacyjnej, gdzie nieraz będziecie potrzebowali wolnego dnia na naukę.

 • Jeśli podejmujecie pracę na pełen etat, nie musicie się martwić o nadgodziny, bowiem są one niezwykle rzadkie. Zazwyczaj praca rozpoczyna się o 8.00 i kończy o 16:00. Dlatego nie będziemy musieli martwić się dodatkowymi minutami w pracy.

 • Zarobki - są tu kwestią dyskusyjną. Dla niektórych system podstawa + prowizja, jest doskonałą motywacją. Ponieważ z jednej strony otrzymujesz podstawę a prowizja będzie zależna od wkładu Twojej pracy oraz umiejętność. Dlatego osoby, które są pewne swoich możliwości w zakresie sprzedaży telefonicznej, nie powinny się bać, ponieważ mogą zyskać całkiem sporą sumę dodatkowej gotówki.

 • Szybki awans - jeśli zależy nam na pracy w której zostanie doceniony nasz wkład, tu z pewnością ją znajdziemy. Tablica z wynikami, które osiągamy będzie z pewnością powieszona w widocznym miejscu. Zatem jeśli wykażemy się wkladem, i przyniesiemy zyski dla firmy, jeśli nasze efekty staną się widoczne, a wręcz będą odbiegały od reszty grupy, być może wkrótce sami zostaniecie poproszni o dowódctwo nad innymi?

Jakie minusy?

 • Presja ze strony koleżanek i kolegów, nacisk dyrektora na efektywność pracy. Codzienny wyścig szczurów o dobre wyniki sprzedażowe. Są to niezwykle ciężkie warunki pracy.

 • Brak sprzedaży, lub kilka gorszych tygodni, może zaważyć nad naszym bytem w firmie. Dlatego zawód telemarketera cieszy się złą sławą rotacyjną. Niespełnione warunki sprzedażowe, zbyt niski wskaźnik lub niewielki kontakt z klientami może z nia na dzień spowodowac utratę stanowiska.

 • Często w pracy działu telemarketingu, panuje nieczysta atmosfera. Brak dobrych układów z resztą zespołu, może spowodować złe samopoczucie. Wiąże się to z pogorszeniem nastroju, i z czasem może powodować wypalenie w pracy. Więzi przyjaźni w firmie, są równie ważne jak wyniki, a niestety ciężko je budować w warunkach wyścigu szczurów.

Warto czy nie?

Sami musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy będziemy wstanie sprostać wymaganiom, czy poddamy się przy pierwszym upadku? Ważne żebyśmy nabrali dystansu do tego typu pracy, i traktowali jako dodatkowe doświadczenie. W końcu to nie praca na całe życie. Jeśli zatem nie szukamy pracy związanej z nadzorem ludzkiego życia, odpowiedzialności prawnej, to powinniśmy zastanowić się nad stanowiskami związanymi z telemarketingiem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena