W dobie sklepów internetowych i importu chińskich drobiazgów na kontenery, coraz trudniej jest znaleźć naprawdę oryginalny prezent ślubny. Stąd też bierze się moda na prezenty ręcznie robione. Wprawdzie „hand made” brzmi niby to bardziej nowocześnie, ale to właśnie klasyczne prezenty, a nie nowoczesne, są teraz modne. Dziś jednak prezenty ślubne wykonywane ręcznie można opisać pewnym pozornie sprzecznym wewnętrznie zdaniem: są to masowo produkowane przedmioty niepowtarzalne.
Dlaczego masowo? Śluby i wesela to okazje do przekazywania dosłownie setek prezentów. Goście młodym, młodzi rodzicom, wreszcie też wszyscy zespołowi, albo młodzi swoim gościom - tradycje i zwyczaj są różne. Zapotrzebowanie jest więc olbrzymie: od gigantycznych kufrów z pralinami, przez ekskluzywne długopisy, a nawet ręcznie robione zestawy much wędkarskich. Prezent dla nowożeńców powinien być odzwierciedleniem ich osobowości, a chyba nikt nie wątpi w wyjątkowość Państwa Młodych. Z drugiej strony, w prezentach ślubnych poszukujemy również prestiżu.
Jest wiele metod tworzenia unikalnych prezentów, ale jedna charakteryzuje się wyjątkową uniwersalnością. Chodzi o decoupage. Sztuka ta pozwala przygotowywać najbardziej zindywidualizowane prezenty, korzysta bowiem nie tylko z klasycznych materiałów, ale też z oryginalnych pomysłów i niecodziennych połączeń.
Prezenty ślubne wykonane metodą decoupage'u mogą zostać przygotowane tak, aby podkreślać wyjątkowość uroczystości. Możliwość ozdobienia praktycznie dowolnego przedmiotu powoduje, że w sztuce decoupage można szukać inspiracji dosłownie na każdą okoliczność. Jakby tego było mało, decoupage to także świetny sposób ozdabiania galanterii stołowej czy choćby etykiet na alkohole. Wprawny twórca może w ciągu kilku dni przygotować komplet galanterii i jeszcze zestaw pełnych pasji i emocji prezentów, dlatego warto właśnie w decoupage'u szukać alternatywy dla oklepanych i nieco już wyświechtanych pomysłów.