Przewożenie roweru autem nie należy do prostych zadań. Aby go bezpiecznie transportować, lepiej odpowiednio się do tego przygotować. I nastawić psychicznie na uszczuplenie portfela.

Data dodania: 2013-03-27

Wyświetleń: 2588

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bagażniki na dach i nie tylko

Bardzo często i ochoczo porywamy jednoślady ze sobą, gdziekolwiek nie jedziemy. Aktywna forma spędzania czasu jest bardzo modna i dobrze wpływa na nasze zdrowie. Nie bez powodu sieć dróg rowerowych stale się rozrasta. Są po to, żeby je wykorzystać.

Przewiezienie jednego czy dwóch rowerów przy takiej samej liczbie osób w samochodzie nie powinno stwarzać żadnego problemu. Jeśli jednak okazuje się, że potrzeba wziąć więcej jednośladów, powstaje jednak problem. Jak go rozwiązać? Jest kilka sposobów na to.

 

Brak miejsca? Żaden problem!

Brak miejsca w samochodzie wcale nie oznacza, że należy zrezygnować z rowerów. Na rynku dostępne są bagażniki rowerowe do auta, które powinny ułatwić sprawę. Jest kilka typów bagażników, dlatego warto dobrać taki, aby spełniał wszystkie preferencje kupującego.

Oprócz samych preferencji, o kupnie odpowiedniego bagażnika decyduje także suma środków, które chcemy przeznaczyć na jego zakup. Dobre i solidnie wykonane bagażniki kosztują nawet parę tysięcy złotych.

 

Rowery na dach

Jedną z możliwości przewożenia rowerów jest umieszczenie ich na dachu auta. Bagażniki rowerowe umieszczone na dachu są najprostszym rozwiązaniem. W zależności od jakości, można je już nabyć za kilkadziesiąt złotych.

Jednak należy pamiętać, że cena nie idzie w parze z solidnym wykonaniem konstrukcji takich bagażników. Dlatego lepiej zagryźć zęby i wydać trochę więcej. W tym przypadku sprawdza się korelacja ceny z jakością.

Należy pamiętać, że takie rozwiązanie ma również swoje minusy. Każdy samochód ma określoną nośność i nie należy jej przekraczać.

Innym minusem jest także to, że zwiększa się także wysokość samochodu, co może czasami uniemożliwiać wjazd w niektóre miejsca, np. parkingi podziemne.

 

Nie wszystkie do tyłu

Inną opcją jest zamontowanie bagażników rowerowych z tyłu samochodu. Nie zawsze jednak te konstrukcje są uniwersalne na tyle, aby pasowały do każdego modelu auta. Decydując się na tego typu bagażnik, lepiej podpytać sprzedawcę, czy dana konstrukcja będzie pasować do modelu auta.

Co więcej, należy mieć na uwadze, że bagażniki umieszczone z tyłu mogą przesłaniać światła czy tablice rejestracyjne. Dlatego wcześniej należy sprawdzić, czy nie ograniczają widoczności pojazdu na drodze.

 

Rower na platformie

Można także zamontować w samochodzie specjalną platformę, na której będą umieszczone jednoślady. Jednak od razu rzuca się w oczy nieporęczność takiego rozwiązania, ponieważ trzeba zainstalować hak, a następnie platformę. Wiąże się to też z kosztami, jakie trzeba ponieść. Lepiej także sprawdzić, czy taka konstrukcja pozwoli na otwieranie bagażnika samochodu.

Wybór, który bagażnik rowerowy sprawdzi się najlepiej w samochodzie, zależy od jego typu. Niektóre z nich są przystosowane jedynie do modeli typu hatchback, inne zaś są uniwersalne. Niemała rolę odgrywa tu także cena, która jest odzwierciedleniem jakości konstrukcji.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena