Bagażniki dachowe to przydatne rozwiązania, chętnie wykorzystywane przez osoby podróżujące, których przedmioty osobiste nie zmieściły się w tradycyjnym bagażniku samochodu. Jest to również idealne rozwiązanie do przewożenia sprzętu sportowego takiego jak np. narty. Rynek obfituje w tego typu rozwiązania, a konsument chcący zakupić box dachowy często może czuć się zagubiony w gąszczu informacji. Poniżej garść najpopularniejszych pytań i odpowiedzi na temat tego sprzętu.

Data dodania: 2024-06-25

Wyświetleń: 211

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Boxy dachowe - pytania i odpowiedzi

Jak dużo rzeczy może pomieścić box dachowy?

Ładowność boxów dachowych dostępnych na rynku sięga 75 kg. Warto jednak pamiętać, że wskazane jest umieszczanie w nich raczej większej ilości mniejszych rzeczy, aniżeli kilku, ale dużych i ciężkich. Istotne jest też właściwie rozmieszczenie ładunku w boxie - na jego obu końcach oraz na środku powinna być mniej więcej równa ilość towaru.

Co można transportować w boxie dachowym?

Możliwości w tym zakresie nie są w żaden sposób ograniczone - ważne jest jedynie, by nie przekroczyć ładowności boxa oraz samochodu. W bagażniku samochodowym można przewozić np. akcesoria do sprzętu sportowego (kaski, ochraniacze), wędki itd., będzie on również świetnym rozwiązaniem dla osób wybierających się na wakacje i potrzebujących większej ilości miejsca niż ta, którą oferuje tylni bagażnik auta. Wówczas box bez najmniejszego problemu pomieści plecaki i torby. Może on również okazać się nieocenionym pomocnikiem podczas przeprowadzki czy większych zakupów.

Jak bezpiecznie przewozić rzeczy w bagażniku dachowym?

Kwestie bezpieczeństwa są jednymi z najistotniejszych, jeśli chodzi o podróżowanie z dodatkowym ładunkiem na dachu. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby był on prawidłowo zabezpieczony. Do tego celu używa się specjalnych pasów, w które wyposażonych jest większość nowoczesnych boxów dachowych. Na rynku dostępny jest również szeroki wybór dodatkowych akcesoriów zabezpieczających. Co się tyczy ochrony przed kradzieżą - każdy dostępny na rynku box dachowy wyposażony jest w zamykany na klucz zamek.

Jak dopasować bagażnik do swojego auta?

Bagażnik dachowy montuje się na specjalnych belkach poprzecznych, które z kolei przymocowuje się do relingów bądź bezpośrednio do dachu auta. Do wyboru dostępnych jest wiele bagażników bazowych, które muszą być dopasowane do konkretnego rodzaju auta. W tym przypadku samodzielne dopasowywanie bagażnika lepiej porzucić na rzecz wsparcia pracowników specjalistycznego sklepu.

Czy podczas jazdy z boxem dachowym wzrasta spalanie auta?

Wzrost spalania auta jest niestety kwestią, której przy podróżowaniu z tego typu ładunkiem nie można uniknąć. Box dachowy zwiększa bowiem opór powietrza, w związku z czym auto zużywa więcej paliwa. Projektanci nowoczesnych boxów dachowych próbują jednak na różne sposoby obejść ten problem, produkując bagażniki dachowe o możliwie jak najbardziej opływowym kształcie. To sprytne rozwiązanie sprawia, ze opór powietrza (a co za tym idzie, zużycie paliwa), zmniejsza się.

Jak szybko można się poruszać, podróżując z boxem dachowym?

Zaleca się, aby jadąc z bagażnikiem dachowym, nie przekraczać prędkości 130 km/h. Jest to szczególnie istotne ze względów bezpieczeństwa. Im większa prędkość, tym większe masy powietrza oddziałują na auto, co może w najgorszym wypadku spowodować spadnięcie bagażnika i stworzyć niebezpieczeństwo dla innych użytkowników ruchu drogowego. Warto zwrócić uwagę również na to, że samochód obarczony dodatkowym ładunkiem zachowuje się odmiennie podczas hamowania (wydłuża się droga hamowania), czy wchodzenia w zakręty.

W którym miejscu dachu umieścić box dachowy?

Zaleca się montowanie boxa dachowego na środku dachu, aby równomiernie rozłożyć środek ciężkości. Nie jest to jednak bezwzględną regułą. Jeśli prócz boxa przewozimy również inny ładunek, wówczas może być on umieszczony z boku dachu. W wielu przypadkach ciężko jest umieścić bagażnik dachowy w taki sposób, aby znacznie nie wystawał on za obrys dachu- nie jest to jednak nieprawidłowością pod warunkiem, że nie stwarza on zagrożenia dla innych użytkowników ruchu drogowego.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
1 Ocena