Rowerki biegowe to hit ostatnich lat. Uznawany za ciekawy i co równie ważne – bardzo cenny produkt dla małych dzieci, pozwalający im na wszechstronny rozwój. Producenci, którzy również zauważyli walory tej zabawki, proponują rowerki biegowe w wielu wersjach dostosowanych do wieku i wzrostu dziecka.

Data dodania: 2013-03-21

Wyświetleń: 1033

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dla dzieci od 18 miesiąca życia
Rowerek biegowy można kupić już dla półtorarocznych dzieci. Większość maluchów w tym wieku dobrze porusza się na dwóch nóżkach. Są też tacy, którzy zaczynają w tym okresie biegać i podskakiwać. Maluch, zachęcony do jazdy na rowerku bez pedałów, stawia pierwsze kroki, nie uzyskuje dużej prędkości, ale po prostu chodzi, trzymając kierownicę i trzymając pupę na siodełku.

Odpowiednia wielkość
Im młodsze dziecko, tym większe znaczenie ma dobre dopasowanie wielkości rowerka do wysokości dziecka. Zazwyczaj dla najmłodszych dzieci siodełko umieszcza się nie na wysokości krocza, ale 1-2 cm niżej niż ono. To pozwala poczuć się dziecku bezpieczniej i łatwiej opanować sztukę poruszania się na dwóch kółkach.

Jaki materiał?
Pierwszy rowerek biegowy może być wybrany z szerokiej oferty. Często wybór pada na rowerek drewniany, który swoim wyglądem trochę przypomina zabawkę. Wykonuje się go z drewna o wysokiej trwałości, niezwykle lekkiego, co pozwala pod tym względem znacznie podnieść atuty konkurencyjnych rozwiązań: rowerków wykonanych z metalu. Rowerki drewniane mają też jednak pewną wadę: przede wszystkim istnieje mniejsza możliwość w zakresie dostosowywania wysokości ich siodełka i kierownicy do zmieniającego się wzrostu dziecka.

Jakie koła?
Decydując, jaki rowerek biegowy kupić dla dwulatka, wielu rodziców zwraca uwagę na koła. Tutaj mamy dwie podstawowe możliwości: kółka piankowe lub pompowane. Te pierwsze stosowane są szczególnie często w pierwszych modelach rowerków dla dzieci, bo są dużo tańsze od kół pompowanych oraz co chyba ważniejsze: lżejsze. Z kolei dla maluchów, które mają już wprawę w jeździe na rowerku biegowym, zdecydowanie lepsze są koła pompowane – cięższe, ale pozwalające na zachowanie odpowiedniej amortyzacji oraz wyższego komfortu jazdy.

Pierwszy rowerek biegowy: ważna waga
Bardzo istotna jest również waga pierwszego rowerku biegowego. Maluch musi mieć bowiem poczucie, że panuje nad pojazdem i gdy on upadnie, powinien mieć siłę, aby go podnieść. Dlatego dla dziecka mającego około dwa lata najlepszy będzie rowerek ważący około trzech kilogramów. Taka waga jest zazwyczaj do osiągnięcia przy zrezygnowaniu ze wszelkich początkowo, dla małego dziecka niepotrzebnych dodatków: dzwonka, podstawki na nóżki, stopki, itd.

Na koniec warto wspomnieć o tym, że aby podjąć dobrą decyzję dotyczącą zakupu rowerka biegowego, warto dobrze zmierzyć dziecko, a najlepiej pozwolić maluchowi na przymierzenie się do zabawki, zanim zostanie ona kupiona.

Licencja: Creative Commons