Małe dziecko uczy się poprzez naśladownictwo i zabawę. To bardzo istotna informacja dla rodziców, którzy chcą nauczyć dziecko sprzątania zabawek. Cierpliwość i kilka akcesoriów zwiastują sukces.

Data dodania: 2012-08-08

Wyświetleń: 1085

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena
Pobierz artykul

Licencja: Creative Commons

Utrzymanie porządku w pokoju dziecinnym nie jest łatwym zadaniem. Jednak każdy może zapanować nad bałaganem. Wystarczy kupić kosze na zabawki, do których dostęp będą miały dzieci. Podczas zakupów trzeba wybierać kosze różnej wielkości, aby zmieściły się w nich wszystkie skarby dziecka.

Dziecku trzeba pokazać, do czego służą takie kosze

Eksperci przekonują, że już roczne dziecko można nauczyć dbania o porządek w jego miejscu zabawy. Oczywiście, to wymaga pewnego zaangażowania ze strony rodziców, ale naprawdę się opłaca. Kiedy zakupimy kosze na zabawki do dziecinnego pokoju, to przez pierwsze dni powinniśmy czynnie uczestniczyć w sprzątaniu zabawek. Dziecko powtarza wszystko, co robią rodzice, dzięki czemu szybko nauczy się sprzątać swoje zabawki. Trzeba jedynie nazwać tę czynność. Jeśli zaakcentujemy, że teraz sprzątamy zabawki i zaczniemy sami to robić, to malec szybko się do nas przyłączy. Po kilku dniach sam skończy sprzątać. Po kilku tygodniach nie trzeba mu będzie przypominać. Najważniejsze jest jednak chwalenie dziecka za każdym razem, kiedy posprząta zabawki, nawet jeśli na początku zrobi to niedokładnie. Możemy wtedy liczyć na to, że z czasem wyrobi się w dziecku nawyk utrzymywania porządku.

Małe dzieci często nie mają wyrobionej manii sprzątania po sobie i wszystko potrafi walać się po podłogach. Dlatego też dobrze jest kupić specjalne kosze do przechowywania zabawek i nauczyć je tam utykać wszystko po skończonej zabawie. Jest to dość prosty sposób na porządek w ich pokoju. Trzeba jednak pamiętać, aby kosze na zabawki były zarówno dostosowane do naszego dziecka, czyli po prostu nie za duże, ale równocześnie nie za małe, aby zmieściło się wszystko, co niezbędne. Jeśli pojemnik będzie za mały, nie wszystko schowamy, a jeśli za duży, to dziecko nie da rady z niego skorzystać.

Kosze w ciekawych kształtach

Dawniej kosze na zabawki były po prostu sporymi plastikowymi pojemnikami bez żadnego szczególnego kształtu. Obecnie coraz częściej można znaleźć pojemniki w kształcie ciekawych bohaterów z bajek, ładnie ozdobionych pojemników. Takie miejsca przyciągają naszych milusińskich i dzięki nim łatwiej wpoić im obowiązek sprzątania. Dzieciaki będą bardzo zadowolone, że mają taką fajną ozdobę, która dodatkowo służy do utrzymania porządku. Dzięki temu wszyscy są zadowoleni, zwłaszcza my jako rodzice.

Licencja: Creative Commons