Coraz więcej młodych ludzi bierze sobie do serca przykład starszych kolegów, którzy po ukończeniu średnich szkół ogólnokształcących oraz studiów wyższych, mają problem ze znalezieniem stałego i opłacalnego zatrudnienia, i wybiera technika oraz szkoły policealne

Data dodania: 2013-02-07

Wyświetleń: 1954

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Coraz więcej młodych ludzi bierze sobie do serca przykład starszych kolegów, którzy po ukończeniu średnich szkół ogólnokształcących oraz studiów wyższych, mają problem ze znalezieniem stałego i opłacalnego zatrudnienia, i wybiera technika oraz szkoły policealne by mieć pewność znalezienia się na bardzo wymagającym współczesnym rynku pracy. W niektórych przypadkach jest to jedyna opcja, zwłaszcza dla osób, które niekorzystnie wypadły na egzaminach gimnazjalnych lub maturalnych, a w niektórych jak najbardziej przemyślany wybór. Często nawet bardzo dobrzy uczniowie wybierają naukę konkretnego zawodu i zdobycie fachowych umiejętności, zamiast lat nauki i studiowania ogólnej teorii, często mającej niewiele wspólnego z ich zawodowym powołaniem.

Po gimnazjum lepiej wybrać technikum

Decydując się na technikum zyskuje się niepowtarzalną szansę zdobycia podwójnego wykształcenia - zawodowego i ogólnego, a wybór ten nie odbiera nastolatkowi absolutnie żadnej opcji na przyszłość. Po czterech latach nauki można otrzymać i świadectwo maturalne i państwowy certyfikat, pozwalający na wykonywanie wyuczonego zawodu. Wybór bardzo popularnej w ostatnich latach szkoły takiej jak technikum informatyczne lub technikum hotelarskie to wspaniałe wyjście dla osób chcących szybko wejść na rynek pracy. Podczas gdy absolwenci technikum będą pracować zaraz po osiągnięciu pełnoletności, ich ogólnie wykształceni rówieśnicy będą się dalej kształcić i zaczną znacznie później niż technicy, a i tak nie ma gwarancji, że znajdą pracę. Co prawda w technikum zawodowym nauka trwa o rok dłużej niż w liceum, ale za to technik fryzjerstwa czy logistyki jest uważany przez pracodawców za lepszy nabytek niż maturzysta bez zawodu.

Oferta edukacyjna w Polsce jest wciąż tak bogata i konkurencyjna, że z pewnością każdy młody człowiek jest w stanie znaleźć coś dla siebie, zwłaszcza, że naukę w szkole zawodowej kończącą się maturą można także traktować jako dobre przygotowanie do studiów zawodowych, do których jest się po renomowanym technikum doskonale przygotowanym.

A co jeśli matura nie wypadła zbyt dobrze?

Nawet jeśli ktoś uczęszczał jednak do liceum, a jego wyniki egzaminu dojrzałości dalekie są od ideału, to nadal ma duże szanse na zdobycie porządnego wykształcenia zawodowego. Oferta szkół policealnych w całym kraju umożliwia absolwentom szkół średnich owocne spędzenie czasu w oczekiwaniu na poprawę matury lub po prostu szybkie zdobycie przydatnej profesji. Modne stało się ostatnio nawet zapisywanie się do szkół policealnych studentów wyższych uczelni, którzy chcą w ten sposób zdobyć dodatkowe kwalifikacje zawodowe. Wybór jest naprawdę ogromny, ponieważ w Polsce w ten sposób można nauczyć ponad 200 zawodów, a szkoły policealne oferują dodatkowo atrakcyjne specjalności w obrębie wybranych profesji.

Wbrew temu, co można by sądzić, trudna sytuacja gospodarcza Polski korzystnie wpływa na kształcenie policealne w naszym kraju. Problemy na rynku pracy wymuszają bowiem dużą konkurencyjność publicznych i prywatnych placówek oświatowych, które, aby utrzymać się, muszą wciąż wzbogacać swoją ofertę i utrzymywać najwyższe standardy kształcenia. Kompetentni absolwenci medycznych, kosmetycznych i informatycznych szkół policealnych są ich najlepszą wizytówką.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena