Siwe włosy, robótka w ręku i bujany fotel – choć ten stereotyp babci odchodzi do lamusa, to pewne rzeczy pozostają niezmienne. Babcia zawsze pozostanie osobą przepojoną cierpliwością, z ogromnym sercem. Nic zatem dziwnego, że już 21 stycznia wszyscy wręczamy swoim babciom bukiety pięknych kwiatów w podzięce za to, że są.

Data dodania: 2013-01-07

Wyświetleń: 1846

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dzień Babci tak trwale wrósł w polską rzeczywistość, że nawet nie zastanawiamy się nad tym, skąd tak naprawdę to święto się wzięło i gdzie należy szukać jego korzeni. Okazuje się, że ten dzień zyskał status święta niejako przez przypadek. W 1964 roku, z inicjatywy tygodnika „Kobieta i Życie”, powstała idea uczczenia Babci. Pomysł ten podchwycił "Express Poznański” i już w rok później po raz pierwszy, w Poznaniu, Dzień Babci został oficjalnie zainaugurowany.

Dzień Babci obchodzony jest nie tyko w naszym kraju, choć nie zawsze 21 stycznia. Zawsze jednak jest to dzień wspaniałych niespodzianek, jakie wnuki robią swoim babciom – w przedszkolu i w szkołach robione są laurki, odbywają się akademie, w których dzieci recytują wiersze, a kwiaciarnie i sklepy z bombonierkami przeżywają oblężenie.

W tym samym dniu, co w Polsce, święto to obchodzi także Bułgaria i Brazylia. W Stanach Zjednoczonych Dzień Babci obchodzony jest w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy, ok. 9-10 września, zaś wprowadził go oficjalnie do amerykańskiego kalendarza prezydent Jimmy Carter w roku 1987, z inicjatywy przedsiębiorczej gospodyni domowej, pani McQuade. Wielka Brytania świętuje Dzień Babci 11 lutego, Francji w pierwszą niedzielę marca, natomiast w Hiszpanii – 26 lipca.

Z Dniem Babci nierozerwalnie związane jest także kolejne święto – Dzień Dziadka, w Polsce obchodzone 22 stycznia. To święto przybyło do nas prawdopodobnie z Ameryki i jest oficjalnie funkcjonuje od 1981 r. Również dziadkowie w tym dniu są obsypywani słodkościami i wyrazami miłości ze strony wnuków.

Wszystkie te uściski, wiersze, samodzielnie przygotowane laurki czy kwiaty są pięknym podkreśleniem uczucia, jak darzymy swoich dziadków. Pamiętajmy jednak, aby każdego dnia podkreślać tę niezwykłą więź, jaka łączy pokolenia. By codziennie zachowywać się tak, jakby był właśnie Dzień Babci i Dziadka.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena