NTM, czyli nietrzymanie moczu, to problem medyczny (ale także psychiczny i higieniczny) dotykający wielu kobiet (co siódma w wieku powyżej 20 lat). Może być objawem różnych schorzeń, najczęściej jednak dziś spotykanym rodzajem NTM jest wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Data dodania: 2013-01-03

Wyświetleń: 1879

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Polega ono na mimowolnym jego wycieku w trakcie jakiegoś wysiłku organizmu (na przykład podczas kichania, kaszlu czy śmiechu). Z czasem NTM się nasila i wyciekanie moczu może powodować nawet zwykłe chodzenie. Dlatego warto już przy pierwszych objawach zgłosić się do specjalisty i rozpocząć leczenie nietrzymania moczu. Bo to można i należy leczyć! I to da się wyleczyć… o czym wiele osób niestety zapomina lub nie wie i zgłasza się po pomoc zbyt późno, gdy zwykłe ćwiczenia i metody farmakologiczne już nie pomogą, więc konieczna jest operacja.

Aby leczenie nietrzymania moczu było skuteczne, zawsze najpierw określa się jego przyczynę. Nie zawsze jednak niestety jest to łatwe i oczywiste, bo przyczyn może być wiele jednocześnie. NTM może występować przy chorobach ginekologicznych, neurologicznych, urologicznych, internistycznych, przy nowotworach, a także w przypadku przebytych urazów lub na przykład wad wrodzonych. Znając podłoże problemu, można określić rodzaj NTM i dobrać właściwy program leczenia.

Nietrzymanie moczu leczy się zachowawczo lub / i chirurgicznie. W przypadku wysiłkowego NTM stosuje się (zależnie od indywidualnego przypadku) jedną albo drugą metodę. W przypadku nadreaktywności pęcherza tylko leczenie farmakologiczne. Gdy przyczyny nietrzymania moczu mają różne podłoża (mieszany typ NTM) w grę wchodzą zwykle oba wyżej wymienione sposoby leczenia.

Jeśli nie chcesz od razu udać się do specjalisty, bo nie masz pewności, czy NTM to rzeczywiście twój problem, zrób sobie szybki test… Jeśli na któreś z poniższych pytań odpowiadasz twierdząco, warto odwiedzić lekarza rodzinnego, urologa lub ginekologa i powiedzieć o tym.

- Korzystasz z WC częściej niż 8 razy w ciągu dnia?

- Czy zdarza ci się popuszczanie moczu, gdy kichniesz, zakaszlesz, ćwiczysz?

- Musisz korzystać z toalety także w nocy, i to kilka razy?

- Zdarza ci się nieutrzymanie moczu zanim dojdziesz do toalety?

- Odczuwasz nagłe, silne potrzeby oddania moczu?

Licencja: Creative Commons
0 Ocena