Kupując ubezpieczenie OC bądź AC, mamy nadzieję, że zapewni nam ono maksymalną ochronę, a w razie powstałej szkody zostanie nam wypłacone należne odszkodowanie.

Data dodania: 2013-01-02

Wyświetleń: 1795

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wybierając polisę, można zauważyć, że konkurencja między firmami ubezpieczeniowymi jest naprawdę spora, dlatego każdy z nas stara się wybrać ofertę, która zapewni mu najwięcej korzyści. Niestety, dość często zdarza się, że kupując ubezpieczenie, nie czytamy dokładnie umowy, nie zagłębiamy się w ogólne warunki ubezpieczenia czy po prostu nie rozumiemy ich. Konsekwencje tego - jak się później okazuje - są dość przykre. W pewnych okolicznościach bowiem można doświadczyć tego, że suma odszkodowania, którego się spodziewaliśmy, jest o wiele niższa lub nawet nie otrzymamy jej wcale.

Towarzystwa Ubezpieczeniowe stosują wiele różnego rodzaju klauzul, które mają na celu maksymalizację ich zysku. Można je jednak skutecznie ominąć i być świadomym posiadanej ochrony i bezpieczeństwa.

Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę przy kupowaniu OC i / lub AC?

 - Kluczyki i dokumenty w AC. W razie kradzieży samochodu ubezpieczyciel uzależnia wypłatę odszkodowania od spełnienia pewnych warunków. Często firmy wymagają dostarczenia kompletu kluczyków oraz dokumentów. Jeśli nie masz ich, a w umowie był zapis o obowiązku niepozostawiania dokumentów czy kluczyków w samochodzie, to możemy nie otrzymać odszkodowania. Zdarzają się również sytuacje, w których wypłata rekompensaty będzie uzależniona od aktualnego badania technicznego, braku prawa jazdy lub jego zatrzymania. Należy również pamiętać o tym, że standardowe autocasco często nie obejmuje kradzieży lub innych zagrożeń. Aby je posiadać, trzeba wypełnić dodatkowe pola i oczywiście nieco więcej zapłacić.

- Ubezpieczyciele mogą zapłacić nam w razie usterki za koszty naprawy, jednak często stawianym warunkiem jest wymiana na części nieoryginalne, czyli tak zwane zamienniki. Jest to celowe działanie w celu minimalizacji ponoszonych kosztów.

- Koszty holowania samochodu to bardzo często kwestia sporna. Holowanie zlecone przez policję nie może zostać zakwestionowane, ale w przypadku drogiego holowania możemy napotkać już pewien problem. Często ubezpieczyciele wypłacają jedynie kwotę, która odpowiada średniej cenie rynkowej za tego typu usługę. Dlatego należy zwrócić uwagę, jak tę kwestię rozwiązuje nasza polisa.

- W przypadku kolizji ubezpieczyciele na ogół obniżają koszty wypłacanego odszkodowania w przypadku zbyt szybkiej jazdy i to nawet wtedy, gdy wypadek nie był z naszej winy. Możemy stracić na tym nawet 40% należnej nam kwoty.

- Większość ubezpieczeń nie obejmuje również szkód spowodowanych umyślnie, z powodu zaniedbania, a także gdy kierowaliśmy autem pod wpływem alkoholu, narkotyków, środków odurzających czy psychotropowych.

Podczas zawierania umowy OC czy AC należy więc bardzo dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, gdyż to właśnie one określają przedmiot ubezpieczenia oraz to, do czego zobowiązane są obie strony. Tylko w taki sposób będziemy mogli ominąć wszystkie „pułapki”, których jest co niemiara...

Licencja: Creative Commons
0 Ocena