Często na różnych forach internetowych widzę posty z pytaniami typu: „Jaki program najlepszy do dubstepu/trance/hip-hopu”,„Jaki sprzęt kupić do robienia bitów”. Są to pytania zadawane przez osoby, które chciałyby zacząć tworzyć własną muzykę, a nie wiedzą, od czego mają zacząć.

Data dodania: 2012-12-10

Wyświetleń: 3015

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dlatego postanowiłem odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania i opisać krok po kroku, od czego zacząć, by kiedyś zostać gwiazdą muzyki.

1. CHCĘ ZACZĄĆ ROBIĆ DUBSTEP/TECHNO/HIP-HOP ITD. JAKI PROGRAM JEST NAJLEPSZY?

Odpowiedź brzmi: nie ma programu, który nadaje się tylko do jednego gatunku myzycznego. Za pomocą każdej stacji roboczej można stowrzyć taką samą muzykę, liczą się tylko umiejętności i kreatywność. Możliwości programu są zależne od naszych umiejętności i doświadczenia. Ciężko jest obiektywnie ocenić, który program jest najlepszy.

Właściwie do czego służy stacja robocza (Digital Audio Workstation – DAW)?

Jest to program, który jest swojego rodzaju centrum dowodzenia podczas procesu tworzenia muzyki. Służy on do nagrywania, edytowania, miksowania i aranżowania naszych utworów. Na rynku jest bardzo dużo programów tego typu. Najlepszym sposobem wybrania odpowiedniego dla siebie programu jest przetestowanie kilku. Podczas podejmowania wyboru nie należy kierować się popularnością. Należy zwrócić uwagę na to, czy program jest dla nas przejrzysty i czy z łatwością się w nim odnajdujemy. Większość czołowych programów można pobrać w wersji testowej lub demo. Najpopularniejsze to: Ableton, FL Studio, Cubase, Reason, Sonar, Logic Pro, Pro Tools, Reaper. Istnieją też darmowe np: LMMS, Ardour, MusE.

Więcej na temat oprogramowania DAW w artykule: Przegląd Oprogramowania DAW.

Po wybraniu i zainstalowaniu odpowiedniego programu warto sciągnąć sterownik do karty dźwiękowej – ASIO4ALL, poprawi on wydajność Twojej karty dźwiękowej i zmniejszy opóźnienia (latency).

2. JESTEM POCZĄTKUJĄCY, JAKICH WTYCZEK VST POTRZEBUJĘ DO ROBIENIA DUBSTEPU ETC.?

Wtyczki VST są to programy takie jak: wirtualne syntezatory lub efekty. Do działania tych wtyczek potrzebne są hosty – stacje robocze DAW. Wtyczki często są odpowiednikami sprzętowych efektów studyjnych lub syntezatorów. Na rynku istnieje wiele komercyjnych i darmowych wtyczek VST.

Odpowiedż: Nie ma jednej jedynej wtyczki, która jest przeznaczona tylko do jednego gatunku muzycznego. Oczywiście są lepsze i gorsze, i takie, które lepiej nadają się do uzyskania danego brzmienia. Jednak gdy posiada się duże umiejętności w zakresie obsługi danej wtyczki, można uzyskać praktycznie każde brzmienie.

Z tego wynika, że nie ma sensu ściąganie/kupowanie miliona różnych „najlepszych” wtyczek, ponieważ same wtyczki nie zrobią za nas świetnej muzyki. Lepiej jest skupić się na dwóch-trzech syntezatorach/efektach i nauczyć się ich obsługi do perfekcji. Z biegiem czasu zauważysz, że każdy typ syntezatorów/efektów działa na tej samej zasadzie. Dlatego ostrzegam przed obładowaniem się milionem wtyczek. Utrudnia to tylko pracę, zamiast tworzyć muzykę, tracimy czas na wybieraniu wtyczek i ustawianiu ich na ślepo.

WNIOSKI:

Pamiętaj, nawet najlepsze wtyczki i programy nie zrobią z Ciebie najlepszego producenta. Są to tylko narzędzia ułatwiające pracę, tylko i wyłącznie wtedy, gdy umiemy je odpowiednio wykorzystać. Na starcie lepiej posiadać po jednym programie/wtyczce danego rodzaju.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena