Techniki pamięciowe które pokażę Ci w tym artykule sprawią, że w prosty i super szybki sposób będziesz mógł/mogła zapamiętać rzeczy które ułatwią Ci codzienne życie. Ile razy zdarzyło Ci się że musiałeś zapamiętać jakąś listę rzeczy, albo datę ... od dzisiaj to nie będzie problem. Szkoda że tych tec...

Data dodania: 2008-02-19

Wyświetleń: 8717

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Techniki pamięciowe które pokażę Ci w tym artykule sprawią, że w prosty i super szybki sposób będziesz mógł/mogła zapamiętać rzeczy które ułatwią Ci codzienne życie. Ile razy zdarzyło Ci się że musiałeś zapamiętać jakąś listę rzeczy, albo datę ... od dzisiaj to nie będzie problem. Szkoda że tych technik nie uczą w szkole, bo ułatwiłoby to nam wszystkim przebrnięcie przez te wszystkie klasy w których kazali nam się uczyć tych wszystkich rzeczy na pamięć (których i tak dzisiaj nie pamiętamy). Mówili nam czego mamy się nauczyć, ale nie mówili nam JAK MAMY SIĘ ICH NAUCZYĆ. Lubię konkret, więc bez gadania - zaczynamy.

PS. Jak zawsze, nie będę Cię faszerował bzdetami naukowymi które mało wnoszą do tego co tutaj poruszam ;)

PSS Techniki które Ci tutaj daje, pochodzą z kursu jaki kupiła mi moja babcia kiedy byłem młodszy – wtedy cały ten kurs kosztował 2.500zł . Babcia pomimo że na raty, to inwestowała we wnuczka – wdzięczny jej jestem za to.


Kurs Wideo Nauki Tych Technik Znajdziesz TutajW Jaki Sposób Zapamiętuje Nasz Mózg


W szkole uczą nas (a raczej nie uczą tylko robimy to naturalnie) zapamiętywania poprzez ciągłe powtarzanie danej informacji. Każdy z nas uczył się wierszy na pamięć, setek dat na historię, autorów na polski czy skomplikowanych bajerów na fizykę, chemię czy biologię – przypomnij sobie jakie to było mozolne... a co więcej, 99% z tego co wtedy wkuwałeś, dzisiaj już nie pamiętasz. Tak właśnie działa ta „standardowa” technika powtarzania – ciężko wchodzi a łatwo wypada.

Nasz mózg zapamiętuje informacje dużo szybciej i dużo efektywniej gdy używa SKOJARZEŃ. Im bardziej dziwne, niecodzienne i unikalne skojarzenia, tym lepiej zapamiętujemy daną informację. Zauważ, że te rzeczy które pamiętasz dobrze i które szybko zapamiętałeś są dziwne, śmieszne i unikatowe prawda? Takimi technikami się tutaj zajmiemy.

Dodatkowo warto też wiedzieć, że nasz mózg pamięta rzeczy które sobie powtarzamy – jeżeli ich nie powtarzamy to je naturalnie zapominamy (skoro ich nie powtarzamy to znaczy że nie są nam potrzebne). Trick polega na tym, że na początku musimy powtarzać informację częściej, potem coraz rzadziej i rzadziej, a potem to już wystarczy tylko raz na jakiś czas (Pamiętasz świetnie Twoje imię, bo powtarzane jest ciągle w Twoim życiu, natomiast ciężko będzie Ci sobie przypomnieć imię Twojego dyrektora z podstawówki chociaż są też techniki i na to, ale to już na innym poziome świadomości i o tym w innym artykule :P ) Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej w jakich odstępach czasu musisz robić powtórki żeby zapamiętywać informację na całe życie – idź do sekcji Harmonogram Powtórek

Okej, lećmy z konkretnymi technikami:

Mnemotechnika Haków
Świetna do: zapamiętywania rzeczy w kolejności
Trudność do nauki: 1/10
Efektywność: 10/10 (dobre haki pamiętasz całe życie)
Czas potrzebny do zapamiętania 1 rzeczy: Dla wprawionych 1 rzecz = 2 sekundy (czyli 50 rzeczy w kolejności w 1 minutę 40 sekund – założę się że przydałaby Ci się taka umiejętność ;) )

Technika polega na tym: Każda kolejna cyfra ma przyporządkowany do siebie obrazek – to jedyna rzecz którą musisz sobie „sam zapamiętać”. Gdy już pamiętasz jaka cyfra odpowiada jakiemu obrazkowi to bierzesz rzeczy które chcesz zapamiętać i wyobrażasz sobie różne scenki w których jest dany obrazek i to co chcesz zapamiętać. Potem wystarczy że przypominasz sobie cyfrę, ona kojarzy Ci się i przypomina Ci obrazek a ten obrazek przypomina Ci historyjkę w której jest rzecz którą chciałeś zapamiętać – brzmi skomplikowanie ale jest banalne – poniżej wszystko rozpisałem.

Oto haki ( każda kolejna cyfra ma swój obrazek – możesz wymyślić sobie swoje, ale polecam już gotowe - jeżeli wymyślisz je sobie sam, to pamiętaj że obrazki jakie przypisujesz do cyfr muszą być takie same już zawsze. Haki proponowane przeze mnie mają taki atut, że obrazki dodatkowo mają kształt podobny do cyfr, lub początek w ich nazwach jest podobny do początku cyfr – co ułatwia ich zapamiętanie):1 – Świeca
2- Łabędź
3- Jabłko
4 – Krzesło
5- Dźwig z hakiem
6- Baran
7 – Wanna z prysznicem
8- Bałwan
9 – Baran
10- Rycerz z mieczem i tarczą

Teraz powiedzmy że chcesz zapamiętać w kolejności 10 wyrazów : piłka do tenisa, ryba, traktor, piłkarz, muszla klozetowa, skarpetka, czołg, eskimos, banan, bułka.

Teraz wyobrażasz sobie historyjki po kolei, np.:1.Jak idzie sobie taka piłka do tenisa, a świeca lubi sobie stroić żarty i podpala piłce do tenisa tyłek. Piłka się zapala, zaczyna uciekać, krzyczeć i wskakuje do basenu z wodą, żeby się ugasić.
2.Łabędź organizuje wigilie dla rodziny łabędzi, więc poszedł do hipermarketu żeby kupić rybę. Kupił tą rybę i zaniósł do domu, ale okazało się że łabędzie wcale nie jedzą ryb, więc dostał tłuczkiem po głowie od żony łabędziowej.
3.Pan jabłko (taki z wąsem i niebieskimi oczami) postanowił się zapisać na kurs jazdy traktorem. Poszedł na kurs i zaczął jeździć tym traktorem (taki wielki z różowymi felgami) tylko że podczas jazdy wypadł z traktora i wpadł pod koło – rozkwasił się na kwaśne jabłko.
4.Wymyślaj takie chore, śmieszne, dziwne historyjki dla każdego następnego wyrazu.

Gdy masz już dziesięć historyjek to zobacz co się dzieje. Gdy przypominasz sobie cyfrę 1 – to automatycznie przypomina Ci się obrazek jaki masz zapamiętany do tej cyfry – świeca. A gdy przypomnisz sobie świecę to automatycznie przypomina Ci się ta historyjka jak świeca podpala tyłek piłce tenisowej. I już – masz pierwszy wyraz w kolejności – piłka tenisowa.
Drugi wyraz ? - Łabędź – od razu pojawia Ci się scenka jak łabędź idzie do sklepu po rybę!
I tak dalej i tak dalej....

UWAGI: Gdy używasz tej techniki, twórz scenki jak najbardziej absurdalne, śmieszne i dziwne. Używaj obrazów wizualnych, dźwięków, uczuć – jednym słowem wszystkiego. Zmieniaj wielkości rzeczy, rób tak żeby było dużo ruchu. Zasada jest prosta – im bardziej dziwne, tym lepiej zapamiętywalne.

Przetestuj tą technikę z kimś innym – zobaczysz że będzie w szoku.

Lista reszty haków:
11- Jacht
12 – Duch
13 – Trzepaczka
14 – Czarodziej
15 – Piaskownica
16 – Szufelka
17 – Sikawka
18 – Okno
19 – Dziupla
20 – Drabina
21- Autor
22 -Beczka
23 – Cytryna
24 – Deskorolka
25 – Ekierka
26 -Fortepian
27 – Gazeta
28 – Hamak
29 – Indianin
30 – Jogurt
31 -Korona
32- Lampka
33- Ławka
34 – Most
35 – Narty
36 – Okulary
37 – Parasol
38 – Rower
39 – Spodnie
40 – Trąbka
41 – Ul
42 – Wiadro
43 – Yeti
44 – Zegar
45 – Żaba
46...Jeżeli potrzebujesz więcej, to wyobraźnia w ruch i działaj ;)


Mnemotechnika Łańcuszka
Świetna do: zapamiętywania rzeczy w kolejności, układów chronologicznych, postaci w chronologii
Trudność do nauki: 1/10
Efektywność: 10/10
Czas potrzebny do zapamiętania 10 rzeczy: Dla wprawionych 10 rzeczy = 20 – 30 sekund.

Technika łańcuszka jest super prosta, aczkolwiek super efektywna (jak każda które tu przedstawiam zresztą ;) )

Polega ona na tym: Bierzesz powiedzmy 6 rzeczy które chcesz zapamiętać w kolejności i tworzysz z nich historyjkę, wykorzystując po kolei każdą z rzeczy które chcesz zapamiętać, np.:

Do zapamiętania: Odkurzacz, but, szyba, komputer, woda mineralna, żółw

Teraz tworzysz z nich śmieszną , dziwną i absurdalną (tak jak z hakami) historyjkę, np.:

Idzie odkurzacz na zakupy po nową rurę ssącą (bo stara mu się połamała), ale w pół drogi zauważył że zapomniał buta, więc wraca do domu. W drodze powrotnej jednak, gdy przechodził koło bloku to spadła na niego szyba z 5-tego piętra – okazało się że to był kineskop z komputera, którego olbrzymia woda mineralna (która się naćpała) wyrzuciła z mieszkania - na szczęście przyjechała policja radiowozem w kształcie i kolorze żółwia i zabrała naćpaną wodę mineralną na komendę ;)

Teraz wystarczy że przypomnisz sobie pierwszy wyraz z historyjki, a przypomni Ci się po kolei cała historia ze wszystkimi wyrazami. Nie ma ograniczeń co do długości historyjki i ilości wyrazów – pamiętaj jednak że historie które tworzysz muszą być śmieszne, dziwne, unikatowe, pełne ruchu i emocji – takie lepiej zapamiętuje nasz mózg.


System Cyfrowo-Literowy

Świetna do: zapamiętywania sekwencji cyfrowych (np. dat, numerów telefonów)
Trudność do nauki: 5/10
Efektywność: 11/10
Czas potrzebny do zapamiętania 1 daty: Dla wprawionych 1 data = 3 - 5 minut

Ta technika ma monstrualne możliwości – stosowałem ją do uczenia się dat na maturę z historii. Co prawda maturę napisałem słabo, ale daty umiałem perfekcyjnie – nie uczyłem się wszystkich ale zapamiętałem około 500 w jeden miesiąc (i tak słaby byłem). Ta technika wymaga trochę więcej wysiłku do nauki ale jest warta tego.

O co chodzi:

Każda cyfra ma przyporządkowane do siebie litery (spółgłoski), dzięki czemu możliwa jest zamiana cyfry na litery i odwrotnie. Dla ułatwienia litery są pogrupowane w taki sposób, żeby było je łatwiej zapamiętać (podobnie brzmią, dźwięczne+bezdźwięczne, same głoski syczące itp.)

Oto one:
1 t,d – litery mają jedną laskę ;P
2 n – litera ma dwie laski
3 m – litera ma trzy laski
4 r - „er” to przedostatnia litera słowa cztery
5 l,ł – L to rzymski liczebnik 50
6 f,w – odręcznie pisane f przypomina nieco cyfrę 6
7 k,g,h – dwie siódemki odpowiednio zestawione dają kształt litery K
8 j – odręcznie pisana litera J jest podobna do cyfry 8
9 p,b – litera P jest prawie zwierciadlanym odbiciem cyfry 9
0 z,s,c – zero jest pierwszą literą słowa zero

Okej, zapamiętajmy więc jakąś datę:

1034 -śmierć Mieszka II :

dla ułatwienia opuszczamy cyfrę „1”, bo bardzo łatwo przyporządkować datę do tysiąclecia więc nie ma się co spinać ;) Zostaje nam zatem : 034
034 czyli – 0- z,s,c / 3- m / 4 – r ---> wyraz „smar”
Teraz sobie wyobraź jak Mieszko II leży w trumnie i nagle podbiega chłopak i oblewa go takim brązowym, śmierdzącym smarem. Potwórz ten obraz kilka razy w swojej wyobraźni. Gdy będziesz chciał przypomnieć sobie datę śmierci Mieszka II, to przypomni Ci się od razu historyjka ze smarem- więc bierzesz słowo „smar”, przekształcasz spółgłoski na cyfry i masz datę ;)
Pamiętaj – im śmieszniejsze tym lepsze.


Zapamiętanie numeru telefonu:
Łukasz – 54 – 33- 21

Cyfry na litery : 5- l,ł / 4-r / 3-m / 3-m / 2-n / 1- t,d
Przykładowa fraza: Lara Ma Monit
Wyobrażasz sobie Łukasza z takimi wielkimi piersiami (jak miała Lara Croft – Tombrider) trzymającego w ręku monit z urzędu skarbowego o niezapłacony podatek. Powtórz kilka razy taki obraz w wyobraźni. Teraz gdy chcesz sobie przypomnieć numer do Łukasza, to od razu pojawia Ci się on stojący z piersiami jak Lara trzymający w ręku monit – przekształcasz i masz numer ;)

Możesz używać tej techniki do zapamiętywania jakichkolwiek sekwencji – numeru PIN, Peselu itp.

Uwagi: Ta technika jest świetna, natomiast wymaga trochę więcej czasu do opanowania niż poprzednie dwie. Na początku składanie wyrazów może Ci iść mozolnie, ale po odrobinie praktyki będziesz to robił bardzo szybko.TECHNIKA MOJA - OPARTA NA HAKACH

Ta technika jest pomocna, kiedy np. musisz zapamiętać żeby zrobić jakąś czynność w odpowiednim momencie. Prosty przykład:

Wychodzisz z domu i chcesz zapamiętać, że kiedy będziesz wracał, to musisz wystawić śmietnik na ulicę bo śmieciarka przyjedzie jutro rano. Wyobraź sobie taką scenkę w głowie, że wracasz do domu i gdy chwytasz za klamkę od drzwi to pojawia Ci się wielki kubeł na śmieci przed oczami. Potwórz sobie kilka razy w myślach (albo na głos ) „gdy chwycę za klamkę od moich drzwi to przypomni mi się kubeł”. W ten sposób łączysz uczucie chwytania za klamkę z kubłem i gdy rzeczywiście chwycisz za nią, to przypomni Ci się kubeł – proste użycie haków.

Harmonogram Powtórek
Badania naukowców (nie wiem jakich ale tak przeczytałem) wykazują że tracimy 80% nabytych informacji w ciągu pierwszych 24h. To się pokrywa z tym co sam zaobserwowałem na sobie i na pewno Ty też to już zauważyłeś.
W związku z powyższym, jeżeli chcesz zapamiętać jakąś informację trwale, musisz zastosować odpowiednie powtórki – nie w nieskończoność, ale kilka w odpowiednich odstępach czasu musi być.

Powtórka #1 – Po 20-30 minutach po skończeniu nauki (czy przyswojeniu jakiejś informacji)
Powtórka #2 – Po 3ch godzinach od ostatniej powtórki
Powtórka #3 – Po 24h od ostatniej powtórki
Powtórka #4 – Po 3ch dniach
Powtórka #5 – Po tygodniu
Powtórka #6 – Po miesiącu
Powtórka #7 – Po 6ciu miesiącach

Po takim „powtorkowaniu” pamiętasz na całe życie daną informację. Nie nauczyli Cię tego w szkole ? Mnie też nie ;) Trzeba im wybaczyć – gdyby sami ją znali to by nas pewnie nauczyli.


Mnemotechniki Pamięciowe Których Nie Nauczyli Cię W Szkole

... a powinni. Dzisiaj coś lżejszego a zarazem bardzo użytecznego i pomocnego. Moje 4 ulubione mnemotechniki pamięciowe które pozwolą Ci zapamiętywać super szybko i super trwale rzeczy które...chciałbyś zapamiętać ;)

Jeżeli nigdy się nie spotkałeś z mnemotechnikami pamięciowymi to będziesz bardzo zaskoczony „że można tak łatwo.” - nie tylko ja, ale i każda osoba która nauczy się takich sztuczek żałuje, że nie uczą tego w szkołach (bynajmniej bardzo rzadko). Mnie nie nauczyli i musiałem twardą drogą brnąć np. przez historyczne daty.


www.DrugaDroga.com
Rozwój Osobisty I Filozofia Tylko Dla Inteligentnych

Użyte zdjęcia i obrazki są własnością Public Domain

Prawa Autorskie: Artykuł Jest Własnością Intelektualną Autora. Możesz udostępniać i powielać ten artykuł TYLKO jeżeli:

1) Powielasz artykuł w NIEZMIENIONEJ formie

2) Zakaz używania moich tekstów do celów komercyjnych

3) Umieścisz następujące informacje o autorze tego artykulu na początku i na końcu tekstu:

Autorem tego artykułu jest:

www.DrugaDroga.com - Rozwój Osobisty I Filozofia Tylko Dla Inteligentnych (link musi być klikalny i aktywny)

Bardzo chętnie dzielę się wiedzą i dlatego zezwalam na przekazywanie tego artykułu dalej, ale tylko z uwzględnieniem powyższych warunków -wystarczy że umieścisz adnotację o autorze i link zwrotny . Wszelkie oznaki łamania powyższych zasad będzie skutkowało wyciąganiem konsekwencji prawnych od osób które je łamią - zastanów się dwa razy czy stać Cię na to żeby płacić duże grzywny za kradzież wartości intelektualnej albo na siedzenie w ciasnej celi za taką głupotę.
Licencja: Creative Commons
2 Ocena