Powszechnie panujący kryzys gospodarczy generuje wiele problemów, praktycznie w każdej dziedzinie życia, ale najbardziej widoczny jest w biznesie.

Data dodania: 2012-10-19

Wyświetleń: 1423

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

963386_crashDotyka małe, średnie jak i duże przedsiębiorstwa, a jednym z wielu skutków jakie niesie ze sobą kryzys jest utrata płynności finansowej, czy też w wielu przypadkach kłopot z opóźnieniami w płatnościach. Niestety problem ten staje się bardzo powszechny, by nie powiedzieć że rażący.

Brak środków pieniężnych ogranicza prowadzenie normalnej działalności i finansowanie podjętych działań, dlatego też firmy bardzo często muszą sięgać po zewnętrzne fundusze, o które nie jest wcale łatwo. Obecnie wiele banków zaostrza warunki i przepisy przyznawania wysokich kredytów, dlatego też dla wielu przedsiębiorstw alternatywą i jednym ratunkiem staje się faktoring. To forma różniąca się od innych form wsparcia finansowego praktycznie wszystkim. Czas finansowania oraz trwania umowy, cel wykorzystania środków, kryteria oceny ryzyka, kwota oraz zabezpieczenia są zupełnie inne niż w przypadku kredytu czy innego źródła pomocy.

Faktoring jest formą finansowania krótkoterminowego i trawa do trzech lub czterech miesięcy, rzadko kiedy zdarza się by finansowanie wierzytelności w faktoringu trwało do sześciu miesięcy. Umowa zawierana o faktoring jest umową ramową i długoterminową o charakterze ciągłym i na czas nieokreślony. W czasie trwania umowy dochodzi do wielu małych transakcji związanych z nabywaniem i finansowaniem poszczególnych wierzytelności. Jeżeli chodzi o cel finansowania to w faktoringu jest on nieograniczony, środki uzyskane od faktora można przeznaczyć na pokrycie dowolnych potrzeb firmy. Faktor przyznając pomoc jako kryterium ryzyka bierze pod uwagę specyfikę produktu czy usługi, ocenia przebieg i dokumentację sprzedaży oraz  portfel należności i rozproszenie odbiorców. Niezależnie jaki rodzaj faktoringu wybierzemy, a należy zaznaczyć że form jest kilka, a mianowicie faktoring z regresem, bez regresu i eksportowy, faktor przejmuje w różnym stopniu ryzyko związane z nieotrzymaniem zapłaty od odbiorcy za towar lub usługę. Przedsiębiorstwo otrzymuje kwotę środków proporcjonalną do obrotów, faktor wypłaca od 70 % do 90% wartości nominalnej nabywanych wierzytelności. W faktoringu nie jest wymagane tak zwane  twarde zabezpieczenie wystarczy jedynie weksel własny in blanco oraz cesja wierzytelności.

Faktoring to idealne rozwiązanie w czasie globalnego załamania koniunktury i szansa na finansowanie bieżącej działalności dla wielu przedsiębiorstw. Forma ta daje liczne i nieocenione korzyści firmom, a mianowicie pomaga utrzymać płynność finansową i tym samym zapobiega przestojom.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena