Specyfika pracy w magazynach wymaga umiejętności i doświadczenia, czyli odpowiednich kwalifikacji, które wiążą się z uprawnieniami operatora wózka widłowego. Sprzęt ten jest niezbędny dla szybkiego rozmieszczenia towarów w tak przestronnym pomieszczeniu, jakim jest magazyn.

Data dodania: 2013-01-28

Wyświetleń: 1970

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Warunki transportu towarów w magazynie  stwarzają konieczność stosowania wózków widłowych jako podstawowego sprzętu. Jednak ich obsługa wymaga ukończenia specjalnego szkolenia, w ramach którego kursant będzie miał okazję doskonale poznać zasady działania pojazdu, a także jego konstrukcję. Znajomość parametrów technicznych jest równie ważna jak sama umiejętność kierowania pojazdem, ponieważ każdy wózek ma swoje indywidualne cechy, od których w razie awarii zależy czyszczenie techniczne maszyn bądź ich remont. Operator, który ukończył kurs w pełnym zakresie, powinien doskonale znać obsługę maszyny, a także jej budowę, aby w razie problemów podjąć odpowiednie działania.

Okazuje się, że coraz więcej osób jest zainteresowanych zdobyciem stosownych uprawnień, co wynika głównie z rozwoju transportu magazynowego. Kurs na wózki widłowe uwzględnia każdy rodzaj pojazdu, który stosowany jest w transporcie magazynowym. Szkolenia obejmują więc wózki widłowe jezdniowe podnośnikowe wszystkich typów z różnorodnym napędem: akumulatorowym, spalinowym lub gazowym.

Osoby zainteresowane szkoleniami muszą jednak spełniać kilka kryteriów. Warunkami obowiązkowymi są ukończony 18 rok życia oraz brak jakichkolwiek przeciwskazań zdrowotnych do wykonywania zawodu kierowcy–operatora wózków widłowych. Do kursu mogą przystąpić osoby już z wykształceniem podstawowym, co oczywiście nie wyklucza wyższych kwalifikacji – jak technicznych czy zawodowych.

Szkolenie składa się z dwóch części, a całość kończy się egzaminem przed komisją z Urzędu Dozoru Technicznego. Potwierdzeniem nabycia uprawnień jest zaświadczenie kwalifikacyjne wydawane bezterminowo i ważne na terenie całej Polski. Istnieje również możliwość uzyskania uprawnień obowiązujących poza granicami kraju – które wydawane są w postaci Certyfikatu.

Zazwyczaj na część teoretyczną szkolenia przeznaczona jest znacznie większa ilość godzin, ponieważ tutaj ma miejsce wstępne zaznajomienie ze specyfiką pojazdu, jak i rozpoznanie najważniejszych części do wózków widłowych, które mają zasadnicze znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania pojazdu. Wiedza z zakresu budowy maszyn jest tu niezbędna i pozwala nie tylko szybciej opanować umiejętność kierowania maszyną, ale też zapobiega wielu problemom w późniejszej pracy. Część praktyczna to już możliwość zdobycia umiejętności operowania wózkiem widłowym.

Ze względu na rosnące zainteresowanie obsługą wózków widłowych, na terenie całego kraju działa wiele ośrodków organizujących stosowne kursy kończące się pełnoprawnym egzaminem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena