Pierwszy raz pisałem o Joomla pod koniec 2005 roku czyli zaledwie w kilka miesięcy od burzliwych narodzin systemu.  Już wtedy zdawałem sobie sprawę, że Joomla to spory potencjał. Przede wszystkim potencjał społeczności zgromadzonej wokół projektu.

Data dodania: 2012-10-25

Wyświetleń: 1657

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nie zawiodłem się, wręcz przeciwnie. Imponujące co wydarzyło się w ciągu 7 lat rozwoju tego niezwykłego CMS.

Nic tak nie przemawia do wyobraźni jak liczby. Przyjrzyjmy się zatem jak wygląda Joomla dziś

- 30 milionów pobrań tylko z oficjalnej witryny
- nowe pobrania co 2,5 sekundy
- ponad 7 milionów unikalnych odwiedzin głównej strony projektu miesięcznie
- 64 wersje językoweprawie trzy miliony tematów na oficjalnym forum
- ponad pół miliona użytkowników forum
- 111 konferencji odbytych w 34 krajach na wszystkich kontynentach
- prawie 3% wszystkich stron w sieci korzysta z Joomla
- prawie dziesięć tysięcy dostępnych rozszerzeń ja extensions.joomla.org

Na naszym polskim podwórku tez jest całkiem nieźle. Od lat działa Polskie Centrum Joomla – członek Joomla Translation Team. Zespół, który swoją bezinteresowną działalnością przyczynił się wydatnie do rozwoju systemu w Polsce.  Mamy prężne forum użytkowników, polską stronę projektu, polską bibliotekę dokumentacji i wielu twórców komponentów udostępnianych na warunkach Open Source. Z systemu korzysta olbrzymia ilość witryn internetowych, witryn prywatnych, firmowych oraz instytucji samorządowych i agencji rządowych.

W tym roku powstała Fundacja PCJ i odbyło się pierwsze w Polsce Joomla Days. Powstało Centrum Szkoleń Joomla pod patronatem Fundacji PCJ oferujące kursy Joomla dla użytkowników indywidualnych, firm oraz działając pro bono, w ramach aktywizacji zawodowej, uruchamia projekt szkoleń dla bezrobotnych.  

Wydarzenia ostatnich miesięcy,  sukces  niedawnej konferencji w Poznaniu i olbrzymie zainteresowanie systemem pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość. Projekt nadal będzie się dynamicznie rozwijać. Dlatego jeśli zastanawiasz się nad wyborem CMS, powiem krótko Joomla! Nie ma lepszego wyboru.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena