a) Poznaj akapity, a spotkasz szybkość i zrozumienie
Generalizując w obrębie większości tekstów, z którymi przyjdzie Ci się zmierzyć, spotkasz następujące rodzaje akapitów:
- akapity objaśniające.
Najprostszy i najbardziej pospolity rodzaj. W takich akapitach autor coś objaśnia – mówiąc krótko. Co takiego dokładnie? Cokolwiek. To może być jakiś pogląd, fakt, opinia, idea, zasada, itp. Jego struktura jest dosyć charakterystyczna. Kilka początkowych zdań, to coś w stylu wprowadzenia do tematu, czyli zapoznanie Cię z tym, czego będzie dotyczyć dane objaśnienie. Dalej, mamy szczegóły, a na końcu przeważnie znajduje się sformułowany wniosek, czyli co wynika z tego całego objaśnienia.
W zależności od celu Twojej lektury, koncentruj się tylko na tych częściach akapitów objaśniających, które faktycznie objaśniają to, co ważne z Twojego punktu widzenia.
- akapity łączące.
Takie akapity łączą różne partie tekstu. Są czymś w rodzaju mostów i dlatego ich znaczenie jest nie do przecenienia. Przede wszystkim w takim akapicie możesz znaleźć informacje o tym, co było wcześniej w tekście i takie, które mówią o tym, co będzie w dalszej części. Ich długość jest problematyczna i dlatego ich wartość informacyjna jest najwyższa spośród wszystkich innych partii tekstu.
Jak wykorzystać akapity łączące w praktyce? Szukaj ich i czytaj szczególnie uważnie w czasie dokonywania zwiadu tekstu, czyli przeglądu. Przydadzą się także do błyskawicznych powtórek i przypominania sobie, o czym właściwie jest ten tekst.
- akapity opisowe.
Schemat jest bardzo prosty. Najpierw autor prezentuje w ogólny sposób jakieś zagadnienie, a następnie rozwija je poprzez przedstawienie większej ilości informacji na jego temat. Do tego celu służą właśnie akapity opisowe. W zależności od celu Twojej lektury, czytanie takich opisów może być zwykłą stratą czasu, albo odwrotnie: najlepszą inwestycją. Zawsze pomyśl dwa razy zanim zaczniesz czytać takie akapity. One przeważnie nie są krótkie i konkretne, bo dopiero w nich autor może pokazać na co go naprawdę stać i daje popis swojej inwencji twórczej i/lub wiedzy.
--
Czy wiesz, że przeciętny Polak czyta z prędkością zaledwie 200 słów na minutę? Możesz to sprawdzić... i zmienić!
Zobacz na czym polega naprawdę szybkie czytanie