Primo, non nocere – powiada przysięga Hipokratesa. Zadaniem lekarza jest najpierw nie szkodzić swoim działaniem, a potem pomagać w leczeniu. Czy jednak do leczenia zalicza się medycyna estetyczna? Ten dział nauki lekarskiej wbrew pozorom nie jest wymysłem XX wieku, a jego korzenie sięgają głębiej, niż mogłoby nam się wydawać.

Data dodania: 2012-09-19

Wyświetleń: 750

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czym właściwie zajmuje się medycyna estetyczna?

Nasze ciało podlega starzeniu się, co nie ulega wątpliwościom. Niektórzy godzą się z tym faktem, inni natomiast nie chcą do tego dopuścić za wszelką cenę. Dla nich właśnie powstały zabiegi kosmetyczne medycyny estetycznej.

Może nieco demonizuję. W rzeczywistości zadaniem medycyny estetycznej jest badanie procesów starzenia się oraz spowalnianie tego procesu poprzez maskowanie albo zmniejszanie objawów takich jak zmarszczki, cellulit, otyłość czy skazy ciała. Większość pań jest zaznajomiona z  tą dziedziną medycyny. Panowie natomiast dowiadują się o niej często w momencie płacenia za zabiegi swojej kobiety.

Jednak byłoby niesprawiedliwością powiedzieć, że medycyna estetyczna sprowadza się wyłącznie do usuwania zmarszczek czy siwych włosów. Endokrynolodzy poświęcają nie mniej czasu na takie problemy, jak usuwanie blizn i skaz osób po wypadkach, korekta wad ciała (pęknięcia zębów) czy poprawa wyglądu poprzez medykamenty i zabiegi.

Z medycyny estetycznej z pewnością skorzystają osoby, które doznały obrażeń podczas wypadków albo posiadają znamię szpecące ich ciało.

Początki medycyny estetycznej

Za początek powstania tego odłamu medycyny uważa się inicjatywę lekarza Jeana Jaquesa Legranda, który w 1873 roku założył w Paryżu Francuskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej. Jego celem było podnoszenie komfortu pacjentów poprzez poprawianie elementów ich urody oraz opracowywanie sposobów na zachowanie młodego wyglądu.

I chociaż dzisiaj zabiegi kosmetyczne medycyny estetycznej mogą kojarzyć się nam z fanaberiami bogatych dam wstrzykujących sobie botoks w każdą część ciała, nie można zapominać, że to właśnie dzięki wspólnemu wysiłkowi dermatologów, endokrynologów i stomatologów możemy cieszyć się zdrową skórą, pięknym uśmiechem czy brakiem zmarszczek w wieku 40 lat. Każda kobieta doceni ten wysiłek, a każdy mężczyzna doceni kobietę, która zdecydowała się na zabieg z medycyny estetycznej.

Licencja: Creative Commons