Odkąd windykacja wierzytelności rozwinęła się do tego stopnia, że ludzie zaczęli coraz chętniej i częściej korzystać z usług windykatorów, jednocześnie pojawiła się na rynku odpowiedź zrodzona z potrzeby chwili, czyli tak zwany „handel wierzytelnościami”.

Data dodania: 2012-09-03

Wyświetleń: 1727

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Aby wierzyciel mógł sprzedać swoje wierzytelności danej firmie windykacyjnej, musi uprzednio przygotować zestaw danych i dokumentów, potrzebnych do zawarcia tego typu umowy. Po pierwsze, powinien sporządzić pełne zestawienie wierzytelności, które chce przeznaczyć na sprzedaż. Kolejno zobowiązany jest do przedstawienia kupującemu wszelkich danych dotyczących dłużnika oraz upublicznić całkowitą kwotę zadłużenia. Ostatnim elementem potrzebnym do zawarcia takiej umowy jest przekazanie dokumentacji, potwierdzającej wiarygodność i stanowiącej podstawę prawną wierzytelności, czyli wszelkich faktur, umów i weksli.

Skup wierzytelności wykształcił jak dotychczas swoje dwie formy: tradycyjne odkupienie wierzytelności odbywające się na warunkach rynkowych oraz metodą czyszczenia bilansu. Cena wierzytelności uzależniona jest często od wielu czynników. Sprzedaż wierzytelności jest możliwa dopiero po zapoznaniu się ze stanem prawnym dłużnika. Następnie, przy negocjowaniu odpowiedniej za nie należności, bierze się pod uwagę przeterminowanie wierzytelności, stan majątkowy dłużnika oraz etap, na jakim znajduje się postępowanie wobec niego. Popularna jest również coraz częściej usługa tak zwanego „czyszczenia bilansu”, która polega na zakupie wierzytelności bardzo trudnych do wyegzekwowania za dość niewielką cenę, która jest w niewielkim stopniu satysfakcjonująca dla wierzyciela. Innym rozwiązaniem jest staranie się o uzyskanie tytułu o bezskutecznej egzekucji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena