0 głosów

Czasy, w których żyjemy, warunki bytowania i funkcjonowania, od wielu już lat zmieniają się diametralnie. Niejednokrotnie zadajemy sobie pytanie, jak w tej sytuacji się odnaleźć, poprowadzić swoje życie tak, aby nie ulec chorobom, poprawić swoją świadomość, samopoczucie oraz móc przekazywać wiedzę o zdrowym życiu kolejnym pokoleniom.

Coraz więcej z nas pragnie, aby życie stało się prostsze i chce obronić się przed następstwami postępu cywilizacji, która próbuje nas zaprogramować na działania zmierzające do manipulowania naturą oraz tym, do czego jesteśmy stworzeni.

Wielu z nas, szukając tego typu wiedzy i informacji, w głównej mierze opiera się na mediach, pismach/poradnikach, ośrodkach doradczych, szkołach profilowanych i specjalistycznych. Źródła te jednak nie dają pełnej wiedzy, skupiają się często tylko na wybranych i okrojonych tematach, bądź dążą do wychowania specjalistów, którzy uczeni są poruszania się w jednym zakresie tematycznym.

Tego typu instytucje, czy źródła wiedzy, nie oferują tego co najważniejsze, czyli KOMPEDIUM WIEDZY ZDROWEGO CZŁOWIEKA, przeznaczonego DLA KAŻDEGO Z NAS (a nie tylko specjalistów, potencjalnych terapeutów, czy lekarzy).

Jak sprawić byśmy byli zdrowi i pełni energii? Np. poprzez świadome komponowanie swojej diety, ponieważ to właśnie jedzenie jest jednym z naszych orędzi w walce z większością współczesnych chorób i problemów życia codziennego.

Jednym z najlepszych rozwiązań w tym przypadku jest Dietetyka i Medycyna Chińska.
Warto pamiętać, że nawet najlepsza kuracja lecznicza, bez wsparcia ze strony diety, często nie przynosi oczekiwanych efektów.

Dietetyka Chińska jest oparta na zupełnie odmiennych zasadach niż zachodnie, współczesne diety - bazuje bowiem na właściwościach energetycznych produktów. Jej zasady powstały dzięki praktyce i doświadczeniu setek pokoleń badaczy tego tematu. Dla Chińczyków dieta stanowi część ich filozofii życia, odzwierciedla więc naturalne prawa obowiązujące we wszechświecie.
Założenia wschodniego, świadomego sposobu odżywiania są niezwykle proste, opierają się bowiem na energetycznym potencjale tego, co spożywamy. Takie postrzeganie tematu żywienia, swoją prostotą przeciwstawia się zachodniemu, intelektualnemu podejściu, które skupia się m.in. na skrupulatnym wyliczaniu mikroelementów i witamin i kalorii w pożywieniu.
Dietetyka chińska zwraca szczególną uwagę na zrozumieniu potrzeb własnego organizmu, odpowiednie dopasowanie menu do stanu naszego zdrowia i pory roku. Konsekwentne stosowanie jej założeń gwarantuje dobre samopoczucie oraz zdrowe, pełne energii funkcjonowanie do późnych lat życia.


Jakie produkty powinny się znaleźć w naszym menu, by było ono w pełni wartościowe i dodawało nam energii, zamiast ją odbierać?

Jeszcze kilkanaście lat temu, dużo łatwiej było ocenić jakoś i świeżość oferowanej żywności. Wystarczyło użyć swoich zmysłów, by rozpoznać, co jest zdrowe dla naszego organizmu, a co może mu szkodzić.
Obecnie jednak, z racji tego, że producenci doskonale potrafią oszukać nasze zmysły i zakamuflować niedoskonałości oferowanych produktów, rozróżnienie, co nadaje się do spożycia, a co nie, jest o wiele trudniejsze. Sztuczne zapachy i kolory, ulepszone smaki itp. zabiegi, sprawiają, że pokarmy wydają się bardziej atrakcyjne niż w rzeczywistości są.

Nie jest łatwo nauczyć się rozpoznawać, która żywność zawiera sztuczne dodatki i której należy unikać, by cieszyć się zdrowiem jak najdłużej. Dlatego też coraz więcej ludzi decyduje się wziąć sprawę w swoje ręce i „wyprodukować” własne warzywa i zioła,  w całkowicie naturalny sposób.
Tylko naturalne ogrodnictwo daje szansę na wytworzenie zdrowej i zarazem smacznej żywności, idealnej dla nas i naszej rodziny.  Wszystko zgodnie z naturą, bogate w składniki odżywcze i pełne cennych wartości, bez chemicznych skażeń.

Oprócz prawidłowego odżywiania szczególną uwagę powinniśmy jednak zwracać również na codzienny ruch i ćwiczenia, które nie tylko poprawią nasze samopoczucie, ale pomogą swobodniej płynąć energii w naszym ciele. Ludzie przez wieki szukali i wdrażali różne formy systemów usprawniających ciało i umysł. Niejednokrotnie podpatrując naturę i obserwując jak sobie radzi z problemami. Poszukiwali eliksiru na zdrowie i długowieczność.

Jednym z takich systemów jest stworzone przez ludzi wschodu Tai Chi.
Pomimo tego, że Tai Chi jest sztuką walki i zostało stworzone głównie do samoobrony, jego dobroczynny wpływ na zdrowie i samopoczucie jest coraz bardziej doceniane i potwierdzane przez osoby praktykujące na całym świecie.

Tai Chi i Chi Kung uczą jak prawidłowo pracować z ciałem by było w jak najlepszej kondycji.

Jak każda "dyscyplina" ciała i umysłu, również Tai Chi Chuan wymaga cierpliwości i regularności w praktyce. Warto jednak ukształtować w sobie tę konsekwencję - owocem treningów Tai Chi wówczas staną się:
- na poziomie ciała: sprawność, korekta sylwetki, pozbycie się bólów i dolegliwości, napięć, poprawa funkcjonowania wszystkich organów, zwiększenie odporności i wytrzymałości, w wielu przypadkach doprowadzenie do wyleczenia wielu chorób;
- na poziomie umysłu: harmonia, spokój, relaks i odprężenie;
- na poziomie ducha: poznanie głębiej samych siebie, swoich możliwości, nauka słuchania ,,głosu ciała”, podążanie za "czuciem" i intuicją.

Zacznij już od dziś ŻYĆ PEŁNIĄ ZDROWIA!

Licencja: Creative Commons