Jeżeli szukasz swojej pierwszej pracy, zmieniasz ją lub wkraczasz na rynek po dłuższej nieobecności, znalezienie dobrego zajęcia wymaga wykonania dwóch zadań: zrozumienia siebie i wsłuchania się w potrzeby rynkowe. Załóżmy więc, że wybrałeś już kierunek, w którym chcesz zmierzać. 

Data dodania: 2012-08-27

Wyświetleń: 1274

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Teraz pozostaje kwestia skutecznego znalezienia zatrudnienia.

1. Po pierwsze, przejrzyj swoje CV.

Zanim rozpoczniesz poszukiwania, upewnij się, że Twoje CV jest kompletne i napisane zgodnie z chronologią. Oto kilka rzeczy wartych uwagi:
- bądź uczciwy. Nigdy nie oszukuj w CV, bo kłamstwo zawsze (prędzej czy później) wyjdzie na jaw i narobi Ci więcej szkody, niż pożytku;
- używaj czasowników czynnych, unikaj form biernych;
- sprawdź CV pod względem poprawności i stylistyki, a najlepiej niech zrobi to za Ciebie ktoś, kto się na tym zna. Nie ma nic gorszego, niż błędy we własnym życiorysie;
- użyj prostego formatowania, bez żadnych upiększeń, wyszukanych czcionek (Times New Roman wystarczy) i kolorów. Zachowaj odpowiednie marginesy, tło powinno być białe. Wyróżnij tylko najważniejsze elementy i informacje kontaktowe. Możesz użyć również kreatorów CV dostępnych online.

2. Po drugie, zadbaj o referencje.

Najlepsze firmy w znacznej mierze opierają się na rekomendacjach ze strony innych firm, freelancerów lub osób prywatnych. Zrób więc sobie listę osób, od których możesz uzyskać referencje - bądź szczery, powiedz, że chcesz jak najlepiej wypaść przed przyszłym pracodawcą. Poproś też o numer telefonu lub maila, pod którym szef będzie mógł sprawdzić te opinie.

3. Zapisz się na jakikolwiek wolontariat.

Jeżeli do tej pory nie robiłeś nic charytatywnie - warto w końcu w coś się zaangażować dla samej idei lub w celu rozwoju swoich własnych zainteresowań. Na początku, rzecz jasna, będziesz robić rzeczy proste i nudne, ale gdy wykażesz trochę zainteresowania tematem, z pewnością zostanie to zauważone i zaczniesz wykonywać bardziej odpowiedzialne zadania. W ten sposób nie tylko pomożesz innym, ale również zadbasz o uzyskanie pozytywnych rekomendacji. A swoją działalność powinieneś mocno zaakcentować w CV.

4. Przygotuj sobie krótkie przemówienie prezentujące Twoją sylwetkę.

Na wielu rozmowach kwalifikacyjnych, szczególnie w korporacjach, pada koronne, aczkolwiek znienawidzone przez aplikantów pytanie pod tytułem “Proszę coś o sobie powiedzieć”. Rekrutujący zazwyczaj nie chce w tej sytuacji usłyszeć, jakie szkoły kończyłeś i na ile kursów uczęszczałeś, lecz pragnie, byś powiedział coś zupełnie oryginalnego, co przykuje jego uwagę. W paru zdaniach (nie wypowiadaj się dłużej, niż dwie minuty) powiedz kim jesteś, dlaczego chcesz pracować w danej firmie i jakie są Twoje życiowe cele, pasje i zainteresowania. I pamiętaj - nie spinaj się, tylko zrelaksuj!

Punkty te wprowadź w życie i z pewnością siebie podchodź do nowych wyzwań - wszak to właśnie one kształtują nasz silny charakter.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena