Brak szefa nad swoją głową to niewątpliwie kuszący pomysł, który przychodzi na myśl coraz większej liczbie Polaków. Praca na własne konto, czy też podejmowanie indywidualnych zleceń nie jest niczym nowym, jednakże każdy przyszły freelancer zastanawia się pewnie nad tym, czy gra w rzeczywistości jest warta świeczki.

Data dodania: 2016-05-19

Wyświetleń: 689

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy warto być freelancerem?

Kim jest freelancer?

Freelancer (pol. wolny strzelec) to ktoś, kto pracuje dla danej firmy lub organizacji bez stałego etatu. Dzięki dostępowi do internetu oraz bogatej wiedzy specjalistycznej możliwa jest realizacja projektów z przeróżnych działów zawodowych takich jak fotografia, copywriting, tłumaczenia, grafika, reklama, marketing, dziennikarstwo i programowanie komputerowe.

Popularna staje się również idea coworkingu, czyli miejsc, w których grupy freelancerów mogą pracować wspólnie nad danymi zagadnieniami. Praca freelancera cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony społeczeństwa, które poszukuje alternatywnych form zarobku i zatrudnienia.

Plusy i minusy

Jakie cechy sprawiają, że freelancing jest atrakcyjną ofertą dla dużej grupy ludzi? Przede wszystkim jest to dowolność w wyborze zleceń, na które możemy się zdecydować, oszczędność czasu, praca zdalna, którą można wykonywać w domu, w kawiarni, czy też w podróży oraz elastyczne formy rozliczenia ze zleceniodawcą.

Dodatkowym plusem jest brak szefa, co dla wielu stanowi ogromną zaletę. Przez cały czas pracuje się na przysłowiowe "własne konto", obcinając poboczne koszty i prowizje. Freelancer dostaje zlecenie, negocjuje stawkę i zabiera się do pracy.

Minusami pracy freelancera jest niepewność co do liczby zleceń i wysokości miesięcznych zarobków. Mogą się zdarzyć momenty bez stałych zadań, a więc także bez stałego dochodu. Podobnym problemem może być opóźnianie terminu zapłaty przez zamawiającego. Z kolei wahania na rynku czy też w konkretnej branży, w której działa freelancer mogą oznaczać trwały brak zleceń i dużą konkurencję. Pozostałe wady to konieczność samodzielnego szukania klientów oraz brak płatnego urlopu.

Licencja: Creative Commons