Liczenie kalorii spożywanych produktów jest znaną i często stosowaną metodą, która pozwala utrzymać wagę swojego ciała na odpowiednim dla nas poziomie. Nie wszyscy wiedzą jak robić to w taki sposób, aby uniknąć negatywnych skutków dla organizmu.
Dostarczenie organizmowi kalorii jest niezbędne, aby przeżyć i móc prawidłowo funkcjonować. Jest to swojego rodzaju paliwo zapewniające nam energię. Energia ta jest zawarta w składnikach produktów takich jak: węglowodany, białka i tłuszcze. Dlatego właśnie od proporcji tych składników zależy kaloryczność spożywanych posiłków.
Energia dostarczana z kalorii jest zużywana na szereg rzeczy. Poczynając od funkcji podstawowych organizmu: oddychania, pracy serca i innych narządów do najbardziej złożonych i wymagających elementów aktywności fizycznej. Kalorie spalamy więc zawsze, nawet podczas jedzenia, trawienia czy spania. Tempo spalania tej energii jest zróżnicowane w zależności od wysiłku, którym obciążony jest organizm.
Teoretycznie, aby utrzymać dotychczasową masę, należy przyswajać tyle kalorii, ile danego dnia spalimy. Jednak dokładne obliczenie tej liczby nie jest takie proste. Zależy to od wielu czynników. Założono więc ogólnikowo, że zapotrzebowanie organizmu zależy od płci, wieku, wagi oraz stopnia aktywności fizycznej. Opracowano normy, na podstawie których wiemy, ile mniej więcej powinniśmy dziennie spożywać.
Będąc na diecie należy dostarczyć ok. 1000 kcal mniej niż wynosi zapotrzebowanie naszego organizmu. Trzymając się tego założenia uda nam się schudnąć ok. 1 kg tygodniowo, czyli w najbardziej optymalnym dla człowieka tempie. Ale tu uwaga, nie wolno schodzić poniżej 1000 kcal dziennie! Może to skutkować problemami ze zdrowiem. Dietę można połączyć z treningami, da to zdecydowanie największy efekt. Każda dieta powinna być systematyczna, musi trwać pewien czas. Nie ufajmy dietom, które gwarantują pozbycie się kilku kilogramów w zaledwie jeden tydzień. Stosowanie takich "szybkich" kuracji odchudzających przeważnie kończy się efektem jojo.
Przy stosowaniu diety pomocne mogą okazać się tabele kaloryczne lub specjalne wagi kuchenne. Te drugie dodatkowo pokażą nam ilość tłuszczu, białka czy węglowodanów. Waga fitness, oprócz uproszczenia i skrócenia czynności liczenia, da nam jednocześnie najbardziej dokładny wynik. Ważne jest przecież to co jemy, a nie tylko w jakich ilościach. W diecie muszą znaleźć się witaminy i składniki mineralne, bez nich stosowanie diety nie przyniesie pożądanych efektów.