Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, skąd się właściwie wzięły nazwy 12 miesięcy? Co prawda możemy się domyślić pochodzenia niektórych z nich, ale z pewnością nie wszystkich. Poniżej postaramy się wyjaśnić ich genezę.

Data dodania: 2013-01-15

Wyświetleń: 1246

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Styczeń - nazwa pierwszego miesiąca w roku pochodzi od słowa stykać, bowiem "łączy" on stary rok z nowym.

Luty - w języku staropolskim słowo luty oznaczało coś złego, srogiego, mroźnego. Właśnie w tym czasie zima potrafi najbardziej dać w kość, przynajmniej tak było jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

Marzec - słowo pochodzące z łaciny. W Rzymie był to miesiąc poświęcony Marsowi, który był bogiem wojny. "Martius" oznacza w języku łacińskim miesiąc Marsa, wówczas planeta świeci najjaśniej.

Kwiecień - w tym miesiącu przyroda powoli budzi się do życia. Cieplejsze powietrze oraz promyki słońca pozwalają rozkwitać roślinom.

Maj - Rzymianie w tym miesiącu czcili boginię Mai, która był matką Merkurego. Wówczas rozpoczynał się okres radości, coraz cieplejszych dni, pełen miłości wśród zwierząt i ludzi. Majus z łaciny oznacza właśnie miły, radosny.

Czerwiec - prawdopodobnie nazwa jest powiązana z owadem, dokładnie z czerwcem polskim. W dawnych czasach zbierano poczwarki tych owadów, które po osuszeniu służyły do wyrabiania czerwonego barwnika. Następnie farbowano nim płótno. Inna teoria mówi, że w tym czasie przychodziły na świat czerwie – czyli larwy pszczół.

Lipiec - w tym przypadku nazwa pochodzi od drzew. Kwitnące lipy wabią zapachem pszczoły, które z kolei zbierają nektar.

Sierpień - czas żniw, a tym, czym dawniej ścinano zboże, były sierpy. Stąd nazwa tego miesiąca.

Wrzesień - dziewiąty z kolei miesiąc swoją nazwę wziął od fioletowych wrzosów.

Październik - swoją nazwę zawdzięcza paździerzom. Jest to słoma z lnu i konopi, obróbką której dziś już praktycznie nikt się nie zajmuje. Dawniej, kiedy większość ubrań tkało się z lnu, sporo ludzi zajmowało się przerabianiem tej rośliny na płótno. Podczas pracy powstawały odpady lnu – paździerze, których było pełno wokół chat.

Listopad - znaczenia nazwy tego miesiąca możemy domyślić się sami. Nazwa oczywiście pochodzi od liści spadających z drzew.

Grudzień - czas chłodu, zamarza wszystko wokół łącznie z ziemią. A Prasłowianie określali zamarzniętą ziemię słowem gruda.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena