Choć historia druku sięga czasów starożytnych, dopiero stosunkowo niedawno wynaleziono większość wykorzystywanych dzisiaj form i narzędzi drukarskich. Są wśród nich, między innymi: druk wypukły - inaczej - druk puchnący, druk płaski i druk wklęsły.

Data dodania: 2008-01-16

Wyświetleń: 4217

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wszystkie wymienione rodzaje druku są dziś bardzo ważnym elementem w poligrafii. Druk wypukły, zwany również drukiem puchnącym to technika graficzna, za pomocą której odbitka powstaje poprzez odciśnięcie farby nałożonej na częściach wypukłych matrycy. Ten rodzaj druku jest uważany za najbardziej elegancki i reprezentacyjny. Szczególnie często stosowany jest przez drukarnie w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu czy innych dużych miastach, gdzie zapotrzebowanie na różnego rodzaju wizytówki, zaproszenia, karty biznesowe czy druki reklamowe jest największe.
Druk wklęsły natomiast powszechnie stosuje się zarówno w grafice warsztatowej (artystycznej) jak i poligrafii, która jest raczej dziedziną przemysłową. Druk wklęsły charakteryzuje się tym, że miejsca drukujące są położone poniżej miejsc niedrukujących. Farba drukarska pokrywa najpierw całą formę, po czym z miejsc niedrukujących jest zabierana tzw. raklem, a następnie farba pozostawiona w zagłębieniach jest przenoszona na podłoże drukowe. Powszechnie ten rodzaj druku uważa się za nieco bardziej wytrzymały niż druk puchnący, a co za tym idzie umożliwiający wydruk większego nakładu z jednej formy drukowej. Przez specjalistów w dziedzinie poligrafii druk wklęsły uważany jest także za jedną z najszybszych metod wydruku.
Ostatni z trzech podstawowych rodzajów druku, to tzw. druk płaski. W tym przypadku miejsca drukujące i niedrukujące znajdują się na tym samym poziomie. Technika druku płaskiego dzieli się na tzw. metodę bezpośrednią, gdzie forma drukowa styka się bezpośrednio z podłożem drukowym oraz metodę pośrednią, w której obraz drukowy przenoszony jest z formy drukowej na element pośredniczący, a dopiero potem na podłoże drukowe. Ten rodzaj druku uznawany za najbardziej typowy jest wykorzystywany w poligrafii oraz w grafice warsztatowej najczęściej.
Znakomita większość funkcjonujących obecnie na rynku drukarni dysponuje narzędziami koniecznymi do stosowania wszystkich trzech rodzajów wydruku. Przy tak ogromnym zapotrzebowaniu na różnego rodzaju wydruki począwszy od wizytówek, zaproszeń czy ulotek, a skończywszy na drukach wielkoformatowych - stało się to właściwie koniecznością. Wpisując w wyszukiwarkach internetowych hasło: drukarnia Warszawa, Poznań czy Gdańsk, w poszukiwaniu najlepszej oferty, warto się jednak upewnić czy wybrana przez nas firma ma w ofercie drukowanie materiałów z wykorzystaniem na przykład druku puchnącego czy wklęsłego. Mniejsze drukarnie mogą mieć bowiem kłopot z dostępem do kosztownych matryc koniecznych do tego rodzaju wydruków.
Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych potrzeb zamawiającego. Często zdarza się, że zlecenie nie wymaga użycia bardziej skomplikowanych technik drukarskich, a druk płaski – najbardziej powszechny – jest jednocześnie w danym przypadku najwłaściwszy. Dzieje się tak najczęściej w przypadku druków wysokonakładowych, takich jak gazety, prospekty reklamowe czy ulotki. Druk wypukły i wklęsły najczęściej stosuje się natomiast przy wydruku wizytówek, zaproszeń, karnetów czy kart biznesowych, które drukowane są zazwyczaj w mniejszym nakładzie.
Licencja: Creative Commons