Natomiast pierwsze feromony zostały odkryte u samic jedwabnika zdolnych do zwabienia samców z odległości 11 km. Określenie miejsca powstawania oraz wyodrębnienie feromonu zajęło naukowcom kilkadziesiąt lat. Najbardziej intrygujące było pytanie czy również ludzie są zdolni do nieświadomego wysyłania i odczytywania feromonowych informacji. Odpowiedzi na to pytanie udzielił dopiero amerykański psycholog, który wykazał, że komórki narządu nosowo-lemieszowego reagują na bezwonny ekstrakt z różnych wydzielin ludzkich gruczołów skórnych.
Dzięki starożytnym zapiskom, wiemy dzisiaj, że afrodyzjaki stosowali zarówno mężczyźni jak i kobiety dla wzmocnienia doznań erotycznych. Najczęściej magiczne mikstury wcierano w ciało przy wypowiadaniu zaklęcia, co dzisiaj może się wydawać dość dziwną i śmieszną praktyką niemniej jednak dawniej wierzono w skuteczność tych zabiegów. Afrodyzjakami były mikstury, amulety, przedmioty o fallicznym lub waginalnym kształcie, komponowane z elementów utożsamianych z siłą witalną oraz seksualnością. Od tysięcy lat znane są również potrawy będące afrodyzjakami, które mają korzystnie wpływać na potencję mężczyzn oraz leczyć oziębłość seksualną kobiet.
Dziś feromony i afrodyzjaki przeżywają swój renesans. Na masową skalę w wielu zakątkach produkuje się perfumy z feromonami oraz komponuje diety oparte na afrodyzjakach. Tryb życia w dzisiejszych czasach nie sprzyja celebrowaniu codziennych małych przyjemności. Pośpiech, niezdrowe jedzenie, stres i używki przyczyniają się w znaczący sposób do zaburzeń związanych z pożyciem seksualnym. Zmiana diety może natomiast znacząco wpłynąć na poprawę naszej formy. Spożywanie dużych ilości węglowodanów i cholesterolu nie wpływa pozytywnie na sprawność seksualną w przeciwieństwie do posiłków bogatych w witaminy, mikroelementy i nienasycone kwasy tłuszczowe. Najbardziej znanym i powszechnie dostępnym afrodyzjakiem jest lubczyk – przyprawa, którą można stosować bez żadnych ograniczeń. Ze swoich pobudzających właściwości znany jest także imbir, żeńszeń, pieprz, chili, gałka muszkatołowa, cynamon, szafran i szałwia. W powszechnej opinii silnymi afrodyzjakami są również owoce morza, jaja oraz bulwy selera, mięso z drobiu i zająca oraz potrawy z niektórych gatunków węży.
Zatem Ci, którzy z różnych przyczyn nie mają czasu na długie poszukiwanie, a potem uwodzenie partnera, lub po prostu osoby, które takich umiejętności nie posiadają, mogą skorzystać z kilusetletniej tradycji i wypróbować działanie afrodyzjaków, by wzmocnić skuteczność własnych feromonów. W obecnej chwili oprócz diety opartej na afrodyzjakach, najpopularniejszym produktem mającym wzmocnić naszą seksualność są perfumy z feromonami.