Feromony to delikatne, lotne związki chemiczne wytwarzane przez wszystkie żywe organizmy. Natomiast afrodyzjaki to środki, które mają na celu zwiększyć popęd płciowy. W czasach gdy nauka osiągnęła wyżyny, perfumy z feromonami wciąż cieszą się rosnącą popularnością.

Data dodania: 2008-06-06

Wyświetleń: 5527

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Po raz pierwszy wzmianki o afrodyzjakach pojawiły się na tabliczkach sumeryjskich, a ich dokładne receptury w starożytnych greckich księgach. Ale afrodyzjaki znane były również mieszkańcom Chin oraz Indii. Ich zadaniem było przede wszystkim zapewnienie przychylności wybranego partnera, więc stosowane je głównie wtedy kiedy zawodziły wszystkie inne, tradycyjne metody uwodzenia.
Natomiast pierwsze feromony zostały odkryte u samic jedwabnika zdolnych do zwabienia samców z odległości 11 km. Określenie miejsca powstawania oraz wyodrębnienie feromonu zajęło naukowcom kilkadziesiąt lat. Najbardziej intrygujące było pytanie czy również ludzie są zdolni do nieświadomego wysyłania i odczytywania feromonowych informacji. Odpowiedzi na to pytanie udzielił dopiero amerykański psycholog, który wykazał, że komórki narządu nosowo-lemieszowego reagują na bezwonny ekstrakt z różnych wydzielin ludzkich gruczołów skórnych.
Dzięki starożytnym zapiskom, wiemy dzisiaj, że afrodyzjaki stosowali zarówno mężczyźni jak i kobiety dla wzmocnienia doznań erotycznych. Najczęściej magiczne mikstury wcierano w ciało przy wypowiadaniu zaklęcia, co dzisiaj może się wydawać dość dziwną i śmieszną praktyką niemniej jednak dawniej wierzono w skuteczność tych zabiegów. Afrodyzjakami były mikstury, amulety, przedmioty o fallicznym lub waginalnym kształcie, komponowane z elementów utożsamianych z siłą witalną oraz seksualnością. Od tysięcy lat znane są również potrawy będące afrodyzjakami, które mają korzystnie wpływać na potencję mężczyzn oraz leczyć oziębłość seksualną kobiet.
Dziś feromony i afrodyzjaki przeżywają swój renesans. Na masową skalę w wielu zakątkach produkuje się perfumy z feromonami oraz komponuje diety oparte na afrodyzjakach. Tryb życia w dzisiejszych czasach nie sprzyja celebrowaniu codziennych małych przyjemności. Pośpiech, niezdrowe jedzenie, stres i używki przyczyniają się w znaczący sposób do zaburzeń związanych z pożyciem seksualnym. Zmiana diety może natomiast znacząco wpłynąć na poprawę naszej formy. Spożywanie dużych ilości węglowodanów i cholesterolu nie wpływa pozytywnie na sprawność seksualną w przeciwieństwie do posiłków bogatych w witaminy, mikroelementy i nienasycone kwasy tłuszczowe. Najbardziej znanym i powszechnie dostępnym afrodyzjakiem jest lubczyk – przyprawa, którą można stosować bez żadnych ograniczeń. Ze swoich pobudzających właściwości znany jest także imbir, żeńszeń, pieprz, chili, gałka muszkatołowa, cynamon, szafran i szałwia. W powszechnej opinii silnymi afrodyzjakami są również owoce morza, jaja oraz bulwy selera, mięso z drobiu i zająca oraz potrawy z niektórych gatunków węży.
Zatem Ci, którzy z różnych przyczyn nie mają czasu na długie poszukiwanie, a potem uwodzenie partnera, lub po prostu osoby, które takich umiejętności nie posiadają, mogą skorzystać z kilusetletniej tradycji i wypróbować działanie afrodyzjaków, by wzmocnić skuteczność własnych feromonów. W obecnej chwili oprócz diety opartej na afrodyzjakach, najpopularniejszym produktem mającym wzmocnić naszą seksualność są perfumy z feromonami.
Licencja: Creative Commons