Nadwrażliwość - jak powstaje?
Nasze zęby są pokryte szkliwem, które jest najtwardszą tkanką w ludzkim ciele. Niektóre części zęba są jednak bardziej podatne na odczuwanie bólu - jest nim szyjka zębowa. Najczęstszą przyczyną odsłonięcia szyjki zębowej jest używanie zbyt mocno ścierającej pasty do zębów lub zbyt twardej szczoteczki.
Mocne szczotkowanie odsłania korzeń i szyjkę zebową, która jest nisko zmineralizowana - w dużym stopniu przepuszcza bakterie oraz bodźce czuciowe. Jak wiemy zęby są unerwione, a do każdego nerwu dochodzą kanaliki, które przeważnie osłonięte są przez szkliwo.
U około 10% ludzi możemy zauważyć ubytki w warstwie szkliwa co powoduje reakcję na wszystkie bodźce. Niezwykle uciążliwe podczas picia i jedzenia zarówno ciepłych jak i zimncyh posiłków. Czasami nawet ból towarzyszy zwykłemu dotykowi.
Odsłonięte szyjki zęba to także wynik zaniedbania i nieleczenia wady zgryzu czy chorób przyzębieni. Nadwrażliwość jest tylko jednym objawem, kolejnym jest utrata uzębienia.
Każdy z nas zna powiedzienie, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego poniżej przedstawię sposoby, jak można uniknąć nadwrażliwości.
Jak zapobiegać nadwrażliwości
Kluczem do sukcesu prawie zawsze jest profilaktyka. Nie trzeba tu wymieniać codziennej higieny jamy ustnej, bo to obowiązek. Ważną kwestią jest wybór pasty do zębów - powinniśmy wybierać pasty fluoryzujące, które wzmacniają i uszczelniają szkliwo.
Kolejnym aspektem jest wybielanie zębów, które często wykonywane w domowym zaciszu przy użyciu tanich preparatów niszczy szkliwo.
Jeśli już cierpisz na nadwrażliwość to nie wszystko stracone. Na rynku istnieje wiele past regenerujących zęby, które zasklepiają mikroskopije kanaliki zębowe. Najszczęściej jednak nie pozbędziemy się całkowietego bólu, lecz znacząco go zmniejszymy.
Dbaj o swój uśmiech.