Hemoroidy mogą nie dawać żadnych objawów nawet przez długi czas, jeżeli nie są to powikłania zapalne, które prowadzą do serii objawów miejscowych takich jak: świąd, uczucie pieczenia, uczucie niekompletnego wypróżnienia, krew w stolcu, szczeliny w odbycie. Wybór metody leczenia zależy od intensywności objawów, a także stopnia zaawansowania choroby czy wreszcie małej skuteczności wcześniej stosowanych środków leczniczych .
Hemoroidy można podzielić wg stopnia zaawansowania (od I do IV) i o ile te o najwyższym stopniu wymagają interwencji chirurgicznej, tak na te mniej zaawansowane można zastosować środki farmakologiczne lub naturalne, pochodzenia roślinnego.
Niektóre substancje roślinne z grupy saponin, kumaryn, flawonoidów, garbników, śluzów mogą skutecznie zlikwidować dolegliwości hemoroidalne. Działają one poprzez uszczelnianie i wzmacnianie ścian naczyń krwionośnych, jako środki przeciwzapalne czy też poprzez hamowanie substancji odpowiedzialnych za świąd, pieczenie, a wreszcie poprzez działanie łagodzące ułatwiające gojenie się podrażnionej śluzówki.
Wśród roślin, które skutecznie leczą hemoroidy wyróżniamy :
Ruszczyk kolczasty który zawiera ruskogeninę (saponinę steroidową). Substancja ta uszczelnia ściany naczyń krwionośnych i usprawnia przepływ krwi, co przeciwdziała tworzeniu się zakrzepów.
Kocankę włoską zawierającą flawonoidy o silnych właściwościach przeciwzapalnych.
Oczar wirginijski, jego substancje zmniejszają kruchość kapilar, działają przeciwzapalnie, przeciwkrwotocznie.
Aloes zwyczajny zawierający substancje o działaniu łagodzącym, gojącym podrażnioną błonę śluzową
Kasztanowiec zwyczajny, podobnie jak ruszczyk, zawiera substancje o działaniu uszczelniającym naczynia krwionośne.
Dziurawiec zwyczajny - olej z dziurawca skutecznie nawilża i łagodzi podrażnioną błonę śluzową.
To tylko niektóre z przykładów roślin leczniczych które stosowane razem, skutecznie zwalczają wszelkie objawy towarzyszące hemoroidom. Należy pamiętać także o odpowiedniej diecie , która powinna być bogata w błonnik, by zapobiec powstawaniu zaparć . Należy tu wspomnieć o roślinach takich jak Glukomannan, Prawoślaz, Len zwyczajny które mają duże właściwości pęczniejące i tym samym wspomagają pasaż jelitowy.