Aby zdrowo chudnąć nie wystarczy dieta. Trzeba zaadoptować nowe, zdrowsze nawyki, zwracać uwagę na jakość jedzenia, wielkość i czas trwania posiłków oraz dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość ruchu.

Data dodania: 2017-11-10

Wyświetleń: 1068

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zdrowe odchudzanie. Jak zdrowo się odżywiać i chudnąć.

Zdrowe odchudzanie jest wolne i polega na trwałej zmianie stylu życia.

Zdrowe odchudzanie polega na  zmianie nawyków i przestawieniu się na pokarmy naturalnie, nieprzetworzone, ponieważ tylko jedzenie nieprzetworzone gwarantuje nam dowóz niezbędnych składników odżywczych i enzymów koniecznych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wg dietetyków zdrowe tępo chudnięcia to do 1 kilograma na tydzień, maksymalnie 4 kg na miesiąc. Jednak należy pamiętać, że każdy organizm reaguje na dietę inaczej oraz osoby z większą otyłością na początku diety chudną szybciej.

Zdrowe odchudzanie łącz z aktywnością fizyczną.

Aktywność fizyczna musi sprawiać przyjemność i być dostosowana do możliwości organizmu. Na początek najlepiej zacząć od marszu, marszu z kijkami lub pływania. Potem w miarę potrzeb i zainteresować dołączyć inne sporty.

Zastąp złe tłuszcze dobrymi.

Chudnięcie nie polega tylko na pozbyciu się dobrych tłuszczy z organizmu, Należy zastępować je dobrymi, nienasyconymi tłuszczami roślinnymi, niezbędnymi do funkcjonowania mózgu, wzroku i  zachowania elastyczności tkanek.  Dobre tłuszcze znajdują się np. w orzechach włoskich, migdałach,  olejach tłoczonych na zimno, oliwie z oliwek. Złe tłuszcze zawiera margaryna i słodycze kupowane w sklepach.

Zastąp białą mąkę pełnym ziarnem.

Biały chleb nie dostarcza nam składników mineralnych i błonnika, za o puste i łatwo przyswajalne kalorie. Aby być zdrowym i czuć się dobrze warto wprowadzić do diety kasze, rośliny strączkowe i ziarna.  Mogą to być takie produkty jak kasza jaglana, kasza gryczana, makaron pełnoziarnisty, ryż  brązowy, fasola  czy płatki  owsiane.

Wybieraj produkty o niskim indeksie glikemicznym.

Produkty o wysokim indeksie glikemicznym, zawierające cukry proste, szybko podnoszą poziom insuliny we krwi, która to powoduje odkładanie się tłuszczu w organizmie.

Jedz powoli.

Aby poczuć sytość i przyswoić pierwsze pogryzione produkty, organizm potrzebuje ok. 20 minut. Bardzo w tym procesie pomocne jest należyte przeżuwanie pokarmu, gdyż trawinie zaczyna się w jamie ustnej.

Pij wystarczającą ilość płynów.

Czyli około 2 litry. Woda wspomaga odchudzanie, oczyszcza organizm  i  hamuje uczucie głodu. Dla urozmaicenia można pić zdrowe herbaty, takie jak herbata biała, zielona, jaśminowa,  Rooibos,  Pu-Erh, Yerba Mate,  herbatki ziołowe, herbaty z lukrecją czy hibiskusem.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena