Hydrokolonoterapia to zabieg, który z jednej strony wzbudza wielkie zainteresowanie, z drugiej zaś emocje. Zarówno ze strony lekarzy, jak i osób nie związanych ze środowiskiem medycznym.

Data dodania: 2012-06-11

Wyświetleń: 2258

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak każda metoda zaliczana do tzw. niekonwencjonalnych, alternatywnych metod leczenia, ma swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Warto zatem najpierw dowiedzieć się, na czym polega zabieg oraz dlaczego może wzbudzać emocje

Hydrokolonoterapia to irygacja, czyli płukanie jelita grubego. Nie należy jednak utożsamiać tego zabiegu z lewatywą, choć tak czasem określają go sceptycy, twierdzący, że to lewatywa dla zamożnych. Niemniej jednak należy wiedzieć, że w przypadku hydrokolonoterapii można przepłukać jelito grube na całej długości, która może wynosić nawet 2 metry. Aby całkowicie oczyścić z zalegających złogów jelito grube, potrzeba często wielu zabiegów. Dla niektórych będą to 2-3 razy, inni potrzebują nawet 10 zabiegów.

Dlaczego zatem hydrokolonoterapia budzi takie mieszane odczucia, ma tylu oponentów co zwolenników. Oczywiście w dużej mierze wynika to z doniesień o powikłaniach, dolegliwościach i problemach, jakie mieli pacjenci po zabiegach. Ale nawet lekarze, którzy interesują się tym zagadnieniem przyznają, że przeważająca większość takich dramatycznych sytuacji to efekt nieprawidłowości, zaniedbań, przeprowadzania zabiegu w miejscach nieodpowiednio przygotowanych.

W warunkach sterylnych, w ośrodkach medycznych, przy fachowym personelu, powikłania stanowią minimalny odsetek, tak jak przy innych rutynowych procedurach medycznych. Warto zatem poznać również argumenty za stosowaniem hydrokolonoterapii. Przede wszystkim oczyszcza jelito z zalegających złogów, usuwa pasożyty, grzyby, bakterie, które stanowią florę patologiczną. Jednocześnie przywraca i pozwala zachować równowagę mikrobiologiczną.

Takie gruntowne porządki mają wpływ nie tylko na przewód pokarmowy, ale na cały organizm. Dlatego hydrokolonoterapia jest zalecana przy schorzeniach i dolegliwościach o różnym charakterze.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena