Jeśli przez kilka lat wynajmujemy kolejne mieszkania, a nasze dzieci coraz bardziej potrzebują przestrzeni, decyzja o budowie domu może zapaść niespodziewanie i jednogłośnie. Jest to rozwiązanie z wielu względów praktyczne i w dodatku ekonomiczne, trzeba tylko przemyśleć kilka aspektów, zanim pójdziemy do banku po kredyt.

Data dodania: 2012-06-06

Wyświetleń: 1326

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kredyt budowlany na budowę domu to kredyt hipoteczny, czyli jego zabezpieczeniem będzie budowana nieruchomość. Banki teoretycznie chętnie udzielają tego rodzaju kredytów, które są przy tym stosunkowo niezbyt wysoko oprocentowane. Jednak jak przy każdym obecnie udzielanym kredycie najważniejsza jest zdolność kredytowa i ta jest badana bardzo dokładnie. Poza odpowiednio wysokimi dochodami trzeba się wykazać dobrą historią kredytową oraz kosztami utrzymania gospodarstwa domowego nie wpływającymi specjalnie na ogólny dochód w rodzinie. Przy stałej umowie o pracę i wysokich zarobkach teoretycznie kredyt budowlany jest w naszym zasięgu, warto jednak przejrzeć rozmaite oferty kredytowania, by znaleźć tę nie tylko o najniższym oprocentowaniu, ale przede wszystkim o dobrych ogólnych warunkach.

Specjaliści zalecają dokładnie przyjrzeć się umowie o kredyt, a jeszcze lepiej wcześniej przeprowadzić porównanie ofert, które wydają się najbardziej ciekawe. Dzięki temu być może uda się znaleźć ofertę, gdzie nie będzie haczyków w postaci opłat za wcześniejszą spłatę kredytu budowlanego czy obowiązkowej tak zwanej transakcji wiązanej łączącej kredyt z ubezpieczeniem do momentu wybudowania nieruchomości. Warto skorzystać z pomocy doradcy finansowego, który omówi wszystkie punkty umowy, by rozwiać ewentualne niejasności. Trzeba pamiętać, że kredyt budowlany jest dość specyficzny, zwykle wypłacany jest w transzach, a częstotliwość wypłat uzależniona jest zwykle od postępu prac. Jeśli uda się wynegocjować wypłatę kredytu w całości lub według naszych potrzeb, może to nie tylko ułatwić kolejne roboty budowlane, ale i wpłynąć na ogólny koszt prac, znacząco je obniżając. Tym samym nie będzie problemu z gotówką na następne prace przy budowie naszego domu, a wynegocjowany kredyt o niskiej racie okaże się dobrym wyborem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena