Założenie firmy, jak również jej późniejsze prowadzenie, wiąże się z codziennymi wyzwaniami. Jedne dotyczą kwestii teoretycznych, drugie traktują o praktyce danego rozwiązania. Z tym drugim mamy do czynienia w przypadku wyboru oprogramowania, które zautomatyzuje pracę w przedsiębiorstwie.

Data dodania: 2012-06-04

Wyświetleń: 1404

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 2

WIEDZA

-2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wśród wielu osób, prowadzących zarówno jednoosobową działalność gospodarczą, jak i kilkunasto czy nawet kilkudziesięcioosobową firmę, wychodzi z założenia, że oprogramowanie Open Source sprosta ich wymaganiom. Jednak dopiero w zderzeniu z bardziej złożonym problemem, okazuje się, że to rozwiązanie nie jest wystarczające. W tym właśnie miejscu, dość wyraźną przewagę nad darmowym oprogramowaniem, ma oprogramowanie komercyjne, płatne. Jakie posiada cechy?Dlaczego duże firmy wybierają właśnie je, a nie pozorną „oszczędność”? Jakie wnioski powinni wyciągnąć właściciele małych i średnich przedsiębiorstw?

Oprogramowanie komercyjne ma tę przewagę nad Open Source, że jest intuicyjne, bardziej przystępne dla użytkownika, któremu środowisko komputerowe nie jest obce, ale również nie na tyle znane, aby móc wykonywać proste czynności za pomocą linijek kodu, a dzięki kliknięciom myszki. Właśnie dlatego pracujemy na Windowsie, najpopularniejszym systemie operacyjnym na świecie, a nie na którejś z odmian Linuxa. Z tego samego względu, grafik do zaawansowanych projektów nie wykorzystuje darmowego programu, a „komercyjny kombajn”.

Oprogramowanie dla firm, jak nie trudno stwierdzić, powinno mieć również wszechstronne zastosowanie. Czasem, a dotyczy to zwłaszcza bardziej zaawansowanych operacji, podstawowe funkcje, jakie proponują programy Open Source, okazują się niewystarczające. Czas, jaki traci się na rozwiązanie problemu, często kosztuje przedsiębiorcę więcej, niż wyposażenie komputerów w pracy w pewne, dopracowane pod kątem potrzeb użytkowników, programy.

Wśród cech programów komercyjnych należałoby wymienić jeszcze stabilność i pewność, a także regularne aktualizacje i bezpieczeństwo. Klient, płacąc za oprogramowanie, ma pewność, że będzie ono działało bez zarzutów, a ewentualne usterki będą w błyskawicznym tempie naprawiane. W przypadku rozwiązań Open Source jesteśmy zdani na programistów, dla których problem być może okaże się na tyle interesujący, że się nim zajmą. Jeśli będzie zbyt prosty, możemy czekać w nieskończoność.

Wspomniane plusy powinny pomóc w podjęciu decyzji tym przedsiębiorcom, którzy wciąż jeszcze wahają się między jedną, a drugą opcją. Zakup oprogramowania, inwestowanie w oprogramowanie należy przeprowadzić nie tyko , kiedy firma się rozwinie, a po to również, aby rozwijać się mogła. Ten wydatek z pewnością się opłaca, bo daje realne korzyści.

Licencja: Creative Commons
-2 Ocena