Najprościej jest kupić jednostki w TFI któremu chcemy powierzyć nasze środki.
Jednak w przypadku zakupu kilku funduszy różnych towarzystw sprawa się komplikuje. Przykładem może być zakup pojedynczego funduszu, z danej grupy. Rolę, jaką ma pełnić to dywersyfikacja w portfelu na przykład akcji i nieruchomości. Jest to proste. Jednak zakup 4 czy 5 z różnych funduszy inwestycyjnych w odmiennych TFI, przy założeniu aktywnej obsługi będzie już czasochłonne.
Spośród pozornie dużej liczby funduszy tylko kilka banków daje dostęp do większej ich ilości dla klienta indywidualnego. Część banków zdecydowała się współpracować z kilkoma doświadczonymi towarzystwami, za którymi stoją duże często międzynarodowe grupy finansowe. Korzyścią dla klientów są w tym przypadku zasady i rozwiązania wypracowane nie tylko na rynku krajowym. Szersze spojrzenie na rynek międzynarodowy jest wartością, jednak jak pokazuje praktyka nie wymogiem do osiągania wysokich zwrotów. Przykładem mogą tu być inwestycyje w kraje rozwijające się, fundusze surowcowe czy sektor farmacutyczny.
Innym podejściem do buowania oferty funduszy inwestycyjnych jest współpraca z wieloma często o różnych strategiach towarzystw funduszy inwestycyjnych. Dzięki takiemu podejściu klienci otrzymują obok doświadczonych i sprawdzonych rozwiązań nowe, często zaskakująco odważne nowości na rynku krajowym.
Fundusze short są na rodzimym rynku przykładem odpowiedzi TFI na potrzeby inwestorów. Fundusze pozwalające na zarabianie na giełdzie mają umożliwiać wyrównywanie strat lub świadomą strategię w przypadku stałych spadków.