Mnemotechniki to metody, dzięki którym można w łatwy, przyjemny i ciekawy sposób zapamiętać potrzebne informacji. Wszystko opiera się na wizualizacji i umiejętności tworzenia skojarzeń. Dzięki temu zapamiętywanie informacji stane się o wiele prostsze.

Data dodania: 2012-04-04

Wyświetleń: 1699

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jeśli kiedykolwiek twierdziłeś, że masz słabą pamięć lub, że zapamiętanie niektórych rzeczy jest trudne, to natychmiast zmień to przekonanie. Najważniejsze jest pozytywne myślenie o swojej pamięci. Nasza pamięć jest niezwykła - każdego dnia zapamiętujemy aż kilka milionów różnych informacji. Każde wydarzenie, które ma miejsce w naszym życiu, pozostawia swój ślad w postaci połączeń między komórkami w mózgu. Naszym zadaniem jest nauczyć się utrwalać te połączenia oraz wydobywać informacje, które są w naszej głowie i czekają na użycie.

Musimy myśleć o swoim mózgu jako o doskonałej maszynie, która zapamiętuje każdą napotkaną informację. Gdy napotkamy informację, którą chcemy zachować w pamięci warto uwierzyć, że to się uda. Jeśli będziemy pewni, że coś zapamiętamy - odniesiemy sukces. Możemy wykorzystać afirmację - w wolnych chwilach mówmy sobie w myślach, że nasza pamięć jest nieskończenie pojemna. Już sama zmiana nastawienia może zdziałać cuda.

Aby zapamiętać informację za pomocą mnemotechnik, będziemy wyobrażali sobie barwne i bogate w szczegóły obrazy. Jakie elementy powinien zawierać taki obraz utworzony w naszej wyobraźni?

- Niech będzie pozytywny. Umysł łatwiej zapamiętuje i chętniej wraca do czegoś przyjemnego.

- Niech będzie pełen barw i odcieni.

- Powinien być ruchomy. Ruch to bardzo ważny składnik skutecznych wyobrażeń w mnemotechnikach.
Obraz + akcja = pamięć.

- Im bardziej humorystyczne i śmieszne będą wyobrażenia, tym łatwiej je zapamiętać.

- Dobrze jest umieszczać swoje obrazy w kontekście wydarzeń, które mają dla nas duże znaczenie emocjonalne.

- Niech będzie szczegółowy. Im więcej szczegółów, tym lepiej.

- Przy tworzeniu obrazu uruchamiajmy każdy ze zmysłów.

Każda mnemotechnika opiera się na wykorzystaniu zakładek pamięciowych, haków, które pozwalaja nam gdzieś zaczepić poszczególne informacje. Mogą być to obrazy, słowa, dźwięki. Działanie większości mnemotechnik polega na łączeniu informacji, które chcemy zapamiętać, z zakładkami, które już mamy przygotowane wcześniej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena