Marzysz o tym, aby wreszcie swobodnie mówić po angielsku, zdobywać nowe kontakty biznesowe i prywatne, awansować, podróżować, a do tego masz tak wiele obowiązków, że brakuje Ci na to czasu? Nie masz możliwości wyjazdu na kurs językowy za granicę? Myślisz, że to niemożliwe, aby osiągnąć Twój cel?

Data dodania: 2012-03-26

Wyświetleń: 1904

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z angielskim, a może uczyłeś się kiedyś i po kilkuletniej przerwie czujesz, że wiele zapomniałeś? A może uczysz się już kilka (kilkanaście?) lat, świetnie opanowałeś gramatykę, nauczyłeś się słownictwa, a mimo to nadal odczuwasz lęk przed mówieniem? Na pewno zastanawiasz się nad idealną metodą nauczania, która szybko i skutecznie pozwoli Ci opanować język. Zdecydowałeś, że nadszedł czas, by na poważnie zrealizować swoje plany. Jak zatem tego dokonać?

1. Chcieć. Jeśli czujesz, że naprawdę chcesz nauczyć się języka, brawo! Wewnętrzna motywacja jest już połową sukcesu! Mało tego! Język angielski powinien stać się nieodłączną częścią Twojego życia! Nauka angielskiego to entuzjazm, emocje, pozytywna energia, wspaniałe cele, realizacja marzeń i planów! Pamiętaj, że w procesie nauki 80% to właśnie ten entuzjazm i emocje, a 20% to odpowiednia metoda…

2. Metody nauki. Jedna? Dwie? A może więcej? Komunikacyjna, metoda Callana, a może SITA? Znów znalazłeś kolejną płytę/książkę przekonującą Cię o jej wyższości nad innymi, cudownych metodach w niej zawartych, dzięki którym w 1 miesiąc będziesz władać angielskim niczym Królowa Elżbieta II? Czy ta płyta/książka znów po kilku dniach wylądowała na półce, a cudownego efektu nadal brak? To jasne. Ponieważ nie ma cudownej metody nauki! Ty sam musisz znaleźć takie metody, które właśnie Tobie będą odpowiadały. Każdy człowiek jest inny, a więc uczy się w różny sposób. Kluczem jest różnorodność! Po co kontynuować naukę w taki sposób, który do tej pory nie przyniósł spektakularnych efektów? Zmieniaj techniki, nie bój się próbować nowych metod. Angażuj się całym sobą!

3. Otaczaj się językiem! Słuchaj i czytaj, gdzie i kiedy możesz, najlepiej w oryginale. Audiobooki, podcasty (jest wiele stron, na których znajdziesz podcasty dostosowane do różnych poziomów językowych!), artykuły, newsy. Kiedy? W drodze do pracy/z pracy, w kolejce na poczcie, na siłowni. Wygospodaruj dodatkowo przynajmniej 20 minut w ciągu dnia, aby czegoś posłuchać, coś przeczytać.

4. Uczę się wtedy, kiedy coś mnie naprawdę interesuje. Właśnie tak! Humor, dobra zabawa i realizacja własnych zainteresowań powinny towarzyszyć Twojej nauce. Pomyśl, że dzięki nauce języka masz znakomitą okazję, aby znaleźć trochę czasu na swoje hobby, na poczytanie artykułu czy obejrzenie filmu, które Cię interesują. A wystarczy tak niewiele czasu dziennie!

5. Angielski jest środkiem do osiągania celów, a nie celem samym w sobie! Podczas gdy Twoi znajomi uczą się angielskiego wypełniając ćwiczenia w podręczniku do nauki angielskiego, Ty możesz przestawić menu swojej komórki lub programu używanego do odbierania poczty elektronicznej na angielski! Dzięki temu nauczysz się słownictwa automatycznie. Celem jest używanie Twojej komórki lub sprawdzanie poczty, a nauka angielskiego staje się efektem ubocznym!

6. Materiały autentyczne. Jak najwcześniej, jak najwięcej. Co to oznacza? Im wcześniej zaczniesz korzystać z materiałów autentycznych, tym szybciej opanujesz język angielski. Wyobraź sobie, że wyjeżdżasz na półroczny kontakt do Nowego Jorku, sam. Zewsząd otaczają Cię Amerykanie, amerykańska prasa, telewizja, stacje metra, amerykańskie sklepy, poczta, lekarz. Wiesz, że musisz doskonale sobie poradzić. I jaki jest tego efekt? Wracasz po pół roku do Polski i prawie zapomniałeś ojczystego języka, a znajomi nie mogą wyjść z podziwu Twojej angielszczyzny! No tak, ale pozostając w Polsce jesteśmy otoczeni językiem polskim. Właśnie dlatego powinieneś tym bardziej absorbować angielski w jego czystej i oryginalnej postaci! Oglądaj filmy w oryginale (nigdy z polskimi napisami), ucz się na piosenkach, słuchaj radia, podcastów na Twój ulubiony temat, czytaj książki. Jeśli jesteś na początku przygody z angielskim, zacznij od książeczek i bajek dla dzieci! Ucz się naturalnie!

Twoim celem jest komunikacja z mówcami języka angielskiego (a nie z nauczycielami w sali lekcyjnej!), korzystaj więc ze źródeł, z których oni korzystają! Trudno będzie Ci uwierzyć, jak szybkie efekty osiągniesz :)

7. Klucz do sukcesu. Jeśli naprawdę polubisz to, że dzięki nauce angielskiego poznajesz świat, realizujesz swoje zainteresowania, zmieniasz swój sposób myślenia, otwierasz swój umysł, a przy okazji nabywasz coraz większej płynności i swobody językowej, zdasz sobie sprawę, że regularny i częsty kontakt z językiem stał się nierozerwalną częścią Twojego życia, przyjemnością, z której długo nie będziesz chciał zrezygnować. I dobrze! Przecież uczymy się całe życie :)

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena