Jeżeli brałeś kilka lub kilkanaście lat temu kredy hipoteczny, to powinieneś zainteresować się kredytem refinansowanym. Może on okazać się dobrym sposobem na wprowadzenie oszczędności.

Data dodania: 2012-03-15

Wyświetleń: 1009

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Niektórym może się wydawać nieco dziwne, że poprzez zaciągnięcie kredytu można wprowadzić jakiekolwiek oszczędności. Jednakże jest to fakt, który nie budzi wątpliwości u osób, które z niego skorzystały i zaoszczędziły nawet kilkaset złotych miesięcznie. Kredyt refinansowany jest szczególnym rodzajem kredytu konsolidacyjnego i polega na tym, że bank udziela go na spłacenie kredytu hipotecznego w innym banku. Przy okazji zaciągnięcia kredytu refinansowego można skonsolidować takie zobowiązania jak: karta kredytowa, kredyt gotówkowy czy linię odnawialną na koncie.

Dlaczego opłaca się refinansować kredyt hipoteczny? Ma na to wpływ wiele czynników. Postaram się tutaj opisać te najważniejsze.

1.       Ceny mieszkań nieustannie rosną. Mieszkanie, które kilka lat temu kosztowało niespełna ponad 100 tysięcy, może obecnie kosztować drugie tyle. Przy takim solidnym zabezpieczeniu, bank chętniej udzieli kredytu na dużo korzystniejszych warunkach niż wcześniej.

2.       Na rynku pojawia się coraz więcej nowych produktów. Jest coraz większa konkurencja w wyniku której banki zmuszone są obniżać swoje marże. Taki sam kredyt zaciągnięty jeszcze kilka lat temu, może dziś być oferowany na lepszych warunkach dla klienta.

3.       W przypadku kredytów hipotecznych zaciągniętych w innej walucie, może opłacać się je refinansować ze względu na diametralnie zmienione kursy walut w porównaniu z czasem kiedy kredyt był zaciągany.

Jak widać jest kilka ważnych czynników, które mogą zdecydować o opłacalności refinansowania starego kredytu hipotecznego. Takie posunięcie może zmniejszyć miesięczne raty kredytu z 1000 nawet do 400zł. Jednakże nie należy tego robić bez zorientowania się czy w naszym przypadku będzie to opłacalne, ponieważ u wszystkich się to nie sprawdza.

Licencja: Creative Commons