Co roku, pod koniec grudnia, zasiadam z pustą kartką i długopisem i spisuję wszystkie moje postanowienia noworoczne. Uwielbiam ten moment. Tworzenie, bowiem listy celów na nowy nadchodzący rok, to niezwykle ekscytująca chwila dla każdego, nowy start w przyszłość.

Data dodania: 2012-01-02

Wyświetleń: 1302

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wiele jednak osób kończy etap postanowień noworocznych na tej wypunktowanej liście. Prawdęmówiąc, mi również zdarzyło się to (nie raz i nie dwa).

Dlatego też, chciałabym ujawnić tu kilka moich własnych skutecznych metod na całkowite zrealizowanie listy zamierzeń na przyszły rok. Oto one:

1. Znajdź realistyczne postanowienia.
Cele muszą być wykonywalne. Nie oznacza to oczywiście rezygnacji z marzeń, ale zamiast tworzyć je na wielką skalę, rozbij jeden super cel na kilka mniejszych, łatwiejszych w realizacji i osiągnięciu.  

2. Stwórz ambitne zamierzenia, o których realizacji naprawdę marzysz.
Nie planuj rzeczy, o których już same myślenie przyprawia o ból głowy. Postanowienia te muszą być dla Ciebie niezwykłym wyzwaniem, dążenie do nich ma być czystą przyjemnością, a nie karą.

Myśl również o celach, do których spełnienia będziesz potrzebowała więcej niż 15-stu minut czasu. W noworocznych założeniach chodzi o coś ważniejszego niz tylko zwykłą listę „rzeczy do zrobienia”.

3. Zaplanuj krok po kroku realizację celów.
Kup sobie kalendarz lub użyj kalendarza elektronicznego w Internecie (np. Googel Agenda), gdzie będziesz mogła notować i planować tydzień po tygodniu wypełnienie każdego z postanowień (lub jego części). Możesz również użyć kartek, zdjęć, grafików, czy rysunków i powieś ten projekt w jakimś widocznym miejscu. Wizualne przypomnienie każdego dnia o etapach Twoich postanowień to bardzo ważny etap w ich realizacji.

4. Nagradzaj siebie za osiągnięcie każdego zamierzenia.
Wyznacz sobie małą nagrodę (np. zakup czegoś drobnego, wyjście do kina, restauracji, itp.) za każdy wykonany cel, czy nawet jeden z punktów w Twoim planie. To motywuje i dodaje nowej energii.  

5. Zaakceptuj chwile słabości.
Oczywiście każdemu zdarzają się momenty, kiedy ma ochotę wrócić do starych nawyków i porzucić swoje cele. Przetrwaj je w spokoju, przemyśl, ale nie poddaj się im. Traktuj je, jako chwilową, a nie definitywną słabość.  

6. Zapisuj własne postępy.
Możesz użyć do tego bloga (opisuj postęp w realizacji postanowień), aparatu fotograficznego (rób zdjęcia) lub innych kreatywnych środków. To kolejna metoda dopingująca i niezmiernie pomocna w analizie projektu.

Teraz pozostaje Ci tylko wziąść papier, długopis i zacząć realizację postanowień na 2012 rok.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena